Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: New York zůstává nejdůležitějším finančním centrem světa

New York zůstal nejdůležitějším finančním centrem světa a zvýšil náskok před druhým Londýnem, jehož pozici podkopala nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Vyplývá to z výsledků průzkumu poradenské společnosti Duff & Phelps.

New York označilo za nejdůležitější finanční centrum světa 56 procent respondentů. Foto: Wikipedia

Společnost oslovila 245 vysoce postavených pracovníků z oblasti správy majetku, bankovnictví a dalších finančních služeb. New York označilo za nejdůležitější finanční centrum světa 56 procent respondentů, zatímco Londýn pouze 33 procent.

New York vystřídal Londýn na první pozici v loňském roce. Tehdy se pro něj vyslovilo 52 procent respondentů, zatímco pro Londýn jich hlasovalo 36 procent.

„Je těžké vyhnout se podezření, že tři roky nejistoty po referendu o brexitu přispěly k pádu Londýna,“ uvedla Monique Melisová ze společnosti Duff & Phelps. Dodala, že vyřešení brexitu by mohlo pozici Londýna zlepšit. „Finanční sektor se koneckonců podílí zhruba sedmi procenty na výkonu britské ekonomiky a 29 miliardami liber (zhruba 870 miliard Kč) na daňových příjmech, takže má britská vláda silnou motivaci učinit z Londýna atraktivnější místo k podnikání po brexitu,“ dodala.

Podle agentury Reuters lze však očekávat, že na Londýn i New York se v příštích pěti letech budou dotahovat další finanční centra. Nejvýraznější růst by měly zažívat Hongkong, Singapur a Šanghaj, vyplývá z průzkumu Duff & Phelps.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín