Zlato (oz) / USD
2 293,33
2,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Na letní dovolenou si letos půjčují čtyři procenta Čechů

Na letní dovolenou si letos půjčují čtyři procenta Čechů, proti loňsku se podíl snížil o jeden procentní bod. Než by lidé řešili svou dovolenou půjčkou, raději volí levnější alternativu, nebo nikam nejedou. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko mezi tisícovkou respondentů, jehož výsledky má ČTK k dispozici. KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

dovolená
Na letní dovolenou si letos půjčují čtyři procenta Čechů, proti loňsku se podíl snížil o jeden procentní bod. Foto: iStock

U půjček na dovolenou převažují částky nad 10.000 korun, loni si přitom Češi za tímto účelem půjčovali spíš méně peněz. Nejčastěji si dovolenou na úvěr pořizují lidé mezi 25 a 44 lety. Mezi dlužníky převažují muži.

„Češi si na dovolenou v drtivé většině nepůjčují, a to je jistě správné rozhodnutí. Velmi podobné výsledky zjišťujeme již několik let v řadě,“ uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová. „Letos se ukázalo, že nejčastěji si na dovolenou půjčují rodiny s dětmi, a to zpravidla částky přes 10.000 korun. Zajímavé je, že podíl respondentů s dovolenou na dluh mírně roste společně s příjmem domácnosti,“ dodala.

Dovolenou na dluh si nejčastěji pořizují nezaměstnaní, kterých si úvěr za tímto účelem bere 11 procent, následují podnikatelé a živnostníci, kterých je pět procent. Nejnižší podíl je u zaměstnanců. „Pořídit si dovolenou na dluh není obecně ekonomicky rozumné, ale ještě větší problém je, pokud si za takovým účelem půjčují nezaměstnaní lidé. Může to pro ně znamenat velké potíže třeba v případě nečekaných výdajů, které budou, na rozdíl od dovolené, skutečně nezbytné,“ uvedla Palendalová.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín