fbpx
Zlato (oz) / USD
2 338,89
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Mobilem platí 44 procent Čechů, víc než dvojnásobek proti roku 2019

Placení mobilním telefonem vyzkoušelo 44 procent Čechů, což je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy to bylo 19 procent. Zvyšuje se i oblíbenost chytrých hodinek, které k placení využívá 15 procent zákazníků. I tento podíl každoročně pravidelně roste. Vyplývá to z průzkumu platební společnosti Mastercard, kterého se zúčastnilo 1200 lidí.

platba, mobil
Placení mobilním telefonem vyzkoušelo 44 procent Čechů, což je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy to bylo 19 procent. Zvyšuje se i oblíbenost chytrých hodinek. Foto: iStock

Platba chytrým mobilem nebo hodinkami je podle průzkumu pohodlnější a rychlejší než běžnou platební kartou nebo hotovostí. Zejména mobilní telefon se velmi často stává pro lidi tou nejoblíbenější platební metodou, kterou využívají, kdykoli je to možné. Chytré hodinky Češi k placení využívají hlavně tehdy, když u sebe mobil nemají, třeba při sportu nebo rychlém rozhodnutí zajít do obchodu.

„Nákupní a platební návyky českých zákazníků sledujeme dlouhodobě a vzestup oblíbenosti plateb mobilem a hodinkami patří k největším trendům posledních let. Můžeme mluvit o novém tržním standardu, který lidé oceňují zejména kvůli rychlosti a pohodlnosti,“ uvedla generální ředitelka společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Jana Lvová. Bezpečnost transakcí je u těchto platebních metod podle ní vyšší než u běžných platebních karet.

Proměna platebních návyků českých zákazníků pramení i z toho, jaké předměty u sebe jsou zvyklí nosit. Zatímco před pěti lety u sebe 80 procent lidí vždy mělo peněženku s hotovostí, podle posledních dat je to 67 procent. Podobný vývoj je vidět také u běžných platebních karet. Naopak chytrý mobilní telefon s sebou bere 87 procent lidí vždy, když vychází z domu.

Také chytré hodinky nebo náramky patří mezi českými zákazníky ke stále oblíbenější elektronice. Nejčastějším důvodem, proč je lidé k placení ještě nevyužívají, je fakt, že zrovna jejich model nepodporuje technologie, které jsou pro placení nezbytné.

Podíl lidí, kteří využívají placení mobilem či hodinkami (v procentech):

  2019 2020 2021 2022 2023
Platba mobilem 19 % 27 % 32 % 39 % 44 %
Platba hodinkami   8 % 10 % 12 % 15 %

Zdroj: Mastercard

(ČTK)

Další z kategorie Magazín