Zlato (oz) / USD
1 985,91
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Investuje 17 procent Češek a 25 procent Čechů, výše investic mužů je vyšší

Každá šestá žena v Česku investuje, mezi muži je to každý čtvrtý. Motivaci k investování mají podobnou, je to zejména snaha zajistit se na stáří a ochránit peníze před inflací. České investorky ale častěji vybírají konzervativnější investice a liší se i jejich výše investic. Zatímco ženy nejčastěji investují do 20 000 korun ročně, muži v průměru o 30 000 korun více. Vyplynulo to z říjnového průzkumu, který pro investiční společnost Amundi.

investice
Každá šestá žena v Česku investuje, mezi muži je to každý čtvrtý. Motivaci k investování mají podobnou, je to zejména snaha zajistit se na stáří a ochránit peníze před inflací. Foto: iStock

„Průzkum nám potvrdil, že zájem o investování mezi ženami kontinuálně roste a již dávno se nejedná o ryze mužskou disciplínu. Podle výsledků se za posledních pět let podíl investorek do 44 let dokonce zvýšil o deset procent,“ uvedla Markéta Jelínková z Amundi. Obecně se zajímá o investování 47 procent Češek, což je v porovnání s mužskou populací o sedm procent méně. Podle Jelínkové si ženy začínají uvědomovat důležitost úspor a potřebu se o ně starat tak, aby se neznehodnocovaly nebo aby jejich hodnota postupně rostla.

Podle průzkumu ženy dávají přednost méně rizikovým investicím, tedy především podílovým fondům. Naopak méně investují do akcií, komodit, dluhopisů či kryptoměn. Téměř tři pětiny českých investorek pak svěřují své investice bankovním odborníkům, dvě pětiny investičním společnostem. Muži ve větší míře využívají aplikace.

S ohledem na typ investice ženy podle Jelínkové nejčastěji vybírají ty konzervativnější s nižším rizikem, což souvisí s jejich nižšími příjmy a úsporami. „Průzkum odhalil, že úspory žen jsou o 85.000 Kč menší než u mužů, přičemž 45 procent žen dokáže měsíčně uspořit maximálně do 5000 korun a 30 procent dokonce nedisponuje žádnými úsporami. Ženy proto preferují likvidní aktiva, aby měly rezervu a jistotu rychlého přístupu k hotovosti pro případ potřeby,“ uvedla Jelínková.

Právě nedostatek peněz je podle ní jedním z hlavních důvodů, proč více než polovina žen neinvestuje. Dalším důvodem, proč investorky zaostávají za investory, je úroveň jejich sebevědomí. V průzkumu jen devět procent žen označilo své investiční znalosti za dostačují, 47 procent za průměrné a 44 procent za podprůměrné. Naopak mezi muži pokládá své investiční znalosti za dostatečné 30 procent dotázaných.

„Sebedůvěra je v investování velmi důležitá a ta ženám často chybí, a to je velká škoda. Ženy to ale dokáží dohnat tím, že investují pravidelně, dlouhodobě, jsou rozvážné a kladou důraz na bezpečná a stabilní portfolia. Ve výsledku mohou být stejně úspěšné jako muži, kteří se naopak velmi často snaží porážet trh, a to může být kontraproduktivní,“ dodala Jelínková.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín