Zlato (oz) / USD
1 819,49
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 955,37
0,17 %
EUR / USD
1,14
0,07 %
USD / CZK
21,41
0,26 %
Magazín
Průzkum: Dvě třetiny Čechů letos hodlají pojmout Vánoce úsporněji

Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala, letos plánuje 68 procent lidí pojmout svátky úsporněji. Vyplývá to z průzkumu, který Provident Financial uskutečnila v září s výzkumnou agenturou Instant research mezi 500 respondentů.

Češi ani v době pandemie nezapomínají na poselství svátků, že čas strávený s rodinou je nejdůležitější. Foto: iStock

Loňské Vánoce si podle průzkumu Češi z finančního hlediska většinou užívali tak, jak byli zvyklí, ve výdajích se omezil každý třetí. Na 60 procent lidí neomezilo své vánoční výdaje vůbec. Dlouhodobé působení pandemie ale dopadlo i na peněženky Čechů a letos jsou tak lidé ve svých plánech na vánoční utrácení opatrnější.

„Pandemie výrazně ovlivnila nejen rodinné rozpočty ale také finanční smýšlení lidí. Není proto divu, že se před Vánoci, kdy rodiny většinou více utrácí, snaží zamyslet, kde a jak ušetřit. Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý,“ uvedl analytik Providentu Luboš Kratochvíl.

Více než polovina lidí (55 procent) se pokusí ušetřit na vánočních přípravách. Třetina Čechů plánuje dárky nakoupit on-line a čtvrtina je rozhodnutá pořídit je co nejdříve a v akci. Každý třetí navíc plánuje omezit jejich cenu a množství. Část lidí (13 procent) je také připravena letos kvůli pandemii výrazně omezit své vánoční výdaje. Zatímco v minulých letech někteří řešili nedostatek peněz na dárky či jiné vánoční výdaje půjčkou, letos to bude jinak. Téměř 93 procent Čechů si na nákupy vánočních dárků vzít půjčku nechce.

Češi ani v době pandemie nezapomínají na poselství svátků, že čas strávený s rodinou je nejdůležitější. Možná právě pandemií omezené mezilidské kontakty měly vliv na to, že chvíle strávené s přáteli a rodinou jako největší dárek loňských Vánoc uvedla téměř polovina respondentů (45 procent). Zatímco loni kontakty s rodinou a přáteli omezilo 36 procent lidí, letos to s postupným ústupem pandemie má v plánu jen desetina z nich.

(ČTK)