Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum ČSOB: Většina firem je spokojená s aktuálním kurzem koruny k euru

Pro většinu malých a středních firem je podle průzkumu ČSOB současná hladina kurzu koruny k euru, která nedávno prolomila 15letý rekord, dobrou zprávou. Na 51 procent z nich je podle průzkumu spokojená a víc než třetina je spokojená „napůl.“ Nespokojenost s kurzem vyjádřilo pouze 15 procent oslovených firem a podnikatelů, vyplývá z šetření ČSOB Index očekávání firem mezi 400 respondenty.

koruna
Pro většinu malých a středních firem je podle průzkumu ČSOB současná hladina kurzu koruny k euru, která nedávno prolomila 15letý rekord, dobrou zprávou. Foto: iStock

„Kurz koruny vyhovuje vedle České národní banky zejména importérům, neboť jim snižuje náklady při pořizování vstupů v zahraničí, a tím umožňuje i držet nižší ceny pro zákazníky, “ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Ještě loni na jaře, kdy se kurz koruny k euru pohyboval kolem úrovně 25 Kč za euro, byla podle průzkumu spokojená jen zhruba třetina firem a podnikatelů. „Je dobře, že koruna posílila proti minulé době, kdy intervence ČNB na poměr euro koruna byly spíše v zájmu exportérů než importérů,“ upozornil spolumajitel české firmy Hydraulics Luděk Kráčalík.

Dvě pětiny dotazovaných považují za optimální kurz české měny do úrovně 23 Kč za euro. Téměř polovina se pak domnívá, že by kurz na konci roku měl být 24 nebo 25 Kč za euro. K pravděpodobnému oslabování do konce roku se přiklánějí i analytici a předpokládá ho i ČNB.

„Konkrétní vývoj kurzu bude záviset primárně na schopnosti dostat inflaci v ČR a EU pod kontrolu. Doporučuji firmám i nyní vést aktivní dialog k zajištění svých pozic s bankou a analýze možností,“ doplnil Prokop.

Průzkum mezi firmami a podnikateli uskutečnila agentura Datank letos na přelomu března a dubna. Euro se v dubnu obchodovalo i za méně než 23,30 Kč za euro. V pátek se domácí měna obchodovala okolo 23,60 za euro.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín