Zlato (oz) / USD
2 027,41
0,68 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Češi jsou ochotni půjčovat rodině a známým, zpravidla bezúročně

Nejčastěji lidé půjčují částku do 3000 korun, více než 50 000 korun poskytlo 15 procent lidí. Zhruba třetině Čechů se peníze, které půjčili rodině či známým, v plné výši nevrátily. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro investiční platformu Bondster, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

peníze
Většina Čechů je ochotná půjčovat peníze svým příbuzným a známým, zpravidla přitom nepožaduje u půjčky úrok. Foto: iStock

Průzkum ukázal, že na tři čtvrtiny Čechů se v minulosti obrátil někdo z příbuzných či přátel se žádostí o půjčku na běžnou spotřebu, jako jsou výdaje na jídlo či nájem. Peníze v takovém případě poskytlo sedm z deseti dotázaných. „Průzkum ukázal, že je půjčování peněz mezi lidmi poměrně běžnou záležitostí. Překvapivé je, že si lidé často půjčují na běžnou spotřebu. Samozřejmě v nenadálých případech, jako jsou rodinné tragédie, které jsou spojeny s finančními výdaji či nulovými příjmy, jsou tyto formy půjček namístě, ovšem velkou roli zde u části populace hraje nízká finanční gramotnost a špatné hospodaření s penězi,“ uvedl ředitel Bondsteru Pavel Klema.

Nejvíc lidí půjčilo částku do 3000 korun, bylo to 21 procent dotázaných. Od 3000 do 5000 korun půjčilo peníze 13 procent lidí, od 5000 do 10.000 korun 16 procent a mezi 10.000 a 20.000 korun rovněž 16 procent. U částek nad 20 000 korun se ochota půjčit peníze snížila, ale přesto deset procent Čechů uvedlo, že půjčilo i přes 100 000 korun. Výše půjčené částky rostla s věkem respondenta.

Třetině lidí se půjčené peníze v plné výši nevrátily. Podle autorů průzkumu to souvisí s tím, že 80 procent dotázaných nesepsalo žádnou smlouvu o půjčce ani nedostalo od dlužníka směnku. „Pořádek dělá přátele a pokud lidé chtějí peníze půjčit a nikoliv darovat, není od věci sepsat stručnou smlouvu, která definuje, jaká částka a kdy má být splacena,“ podotkl Klema.

Průzkum také ukázal, že ve většině případů jsou půjčky v rodině nebo mezi přáteli bezúročné. Zaplacení úroků z půjčené částky vyžadovalo osm procent lidí.

Průzkum se uskutečnil v polovině prosince 2023 na reprezentativním vzorku 1033 respondentů ve věku 18 až 65 let ze všech krajů Česka.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín