Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Projekt digitální měny firmy Facebook se mění kvůli regulátorům

Americká internetová společnost Facebook a její partneři dnes představili výrazné úpravy svého projektu digitální měny zvané libra. Snaží se tak pro tento projekt zajistit souhlas regulačních orgánů, píše server televize CNBC.

Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu. Původně mělo jít o globální měnu vázanou na koš různých státních měn a dluhopisů. Foto: Pixabay

Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu. Původně mělo jít o globální měnu vázanou na koš různých státních měn a dluhopisů.

Nyní však projekt počítá s různými verzemi vázanými na jednotlivé státní měny, například dolar či euro. Přichází i s dalšími opatřeními, která mají posílit bezpečnost nové měny a omezit možnost jejího zneužití k nezákonným aktivitám.

Původní plány Facebooku vyvolaly mezi regulátory, centrálními bankéři a politiky obavy, že nová digitální měna by mohla destabilizovat měnovou politiku, usnadnit praní špinavých peněz a narušit ochranu soukromí. Některé země, včetně Německa a Francie, daly najevo, že se budou snažit tuto měnu zablokovat.

Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, loni pro správu projektu digitální měny společně s řadou partnerů vytvořil Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku. Někteří významní partneři, včetně vydavatelů platebních karet Visa a Mastercard, již ale projekt opustili.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín