Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Prodejci: Lidé mají zvýšený zájem o elektrické přímotopy i instalace komínů

Lidé mají během současné energetické krize zvýšený zájem o elektrické přímotopy nebo tepelná čerpadla, ale také o instalace nebo rekonstrukce komínů. Lidé se obávají nedostatku plynu nebo jeho vysoké ceny a volí proto jiné druhy vytápění, zjistila ČTK od prodejců. Nejlevnější přímotopy se dají podle nich pořídit za několik stokorun, dražší pak za několik tisíc Kč.

přímotop

Zájem o elektrické přímotopy se od vypuknutí konfliktu na Ukrajině zněkolikanásobil. Foto: iStock

„Stále zaznamenáváme výrazné prodeje elektrických topidel, i v horkých dnech. Zvýšený zájem, v porovnání s loňským rokem, pramení nejspíše i nadále z obav zákazníků ohledně dodávek plynu, kdy hledají alternativní formy vytápění v předstihu,“ řekla ČTK mluvčí internetového obchodu Alza.cz Daniela Chovancová. Firma podle ní v červenci evidovala meziročně patnáctkrát vyšší zájem o přímotopy. „Situace s dodávkami je nyní složitější, ale stále zvládáme reagovat na rostoucí poptávku,“ uvedla.

Podle mluvčí obchodů Datart Olgy Dolínkové byla poptávka po elektrických přímotopech nejsilnější v březnu a dubnu, kdy zákazníci začali vnímat možné problémy s dodávkami plynu. „Celkově došlo k nárůstu prodejů zhruba o 30 procent v porovnání s loňským rokem. Tento druh zboží je sezonní, většina dodavatelů bude zboží zavážet teď v srpnu a v září. Očekáváme zvýšenou poptávku a jsme na ni připraveni. Zákazníci by nákup ale neměli odkládat,“ řekla Dolínková.

Zvýšení zájem o přímotopy hlásí také e-shop Mall.cz. „Na našich číslech vidíme, jak se obava zákazníků z nedostatku plynu a rychle rostoucích cen energií propisuje do jejich nákupů. Zájem o elektrické přímotopy se od vypuknutí konfliktu na Ukrajině zněkolikanásobil. Máme za sebou týdny, kdy elektrické přímotopy patřily na našem webu k nejvyhledávanějším výrazům. Největší zájem je konkrétně o elektrické konvektory a topné panely,“ řekla mluvčí Pavla Hobíková.

Poptávka je podle prodejců také po tepelných čerpadlech. „Meziročně tak evidujeme stoprocentní růst poptávky. Přesnou evidenci zdrojů, které mají tepelná čerpadla nahradit, nevedeme. Podle našich zkušeností a znalostí trhu ale předpokládáme, že nejméně 40 procent z prodaných tepelných čerpadel bude instalováno místo plynového kotle nebo jako doplňující zdroj. Tento vývoj je samozřejmě daný současnou energetickou krizí, dříve šlo měsíčně pouze o jednotky případů,“ řekl ČTK vedoucí prodeje divize firmy NIBE Radek Červín.

„Zvýšený zájem zákazníků o výměnu plynových kotlů za tepelné čerpadlo pozorujeme již delší dobu, nyní v souvislosti s plynovou krizí zájemců rychle přibývá,“ potvrdil jednatel společnosti MasterTherm Jiří Svoboda. Prodlužují se tak kvůli tomu dodací lhůty, uvedl. Sofistikovanější tepelná čerpadla stojí až stovky tisíc korun, podle prodejců se ale investice vrátí.

Vysoký je zájem je také o nové instalace a rekonstrukce komínů. „V současné době pokračuje boom nových instalací a rekonstrukcí komínů a spotřebičů na pevná paliva,“ řekl ředitel společnosti Almeva Pavel Mareček. Zvýšený zájem podle něj začal loni na podzim a letos pokračuje.

(ČTK)