Zlato (oz) / USD
1 972,42
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poskytovatelé půjček: Zájem o úvěry letos roste, ale lidé jsou uvážlivější

Zájem o úvěry mezi Čechy letos roste, ale lidé jsou při půjčování uvážlivější. Vyplývá to z ankety ČTK mezi poskytovali půjček. Hlavním důvodem půjček je přechodný nedostatek financí, nejčastěji jde o peníze na úsporu energií, výdaje spojené s dětmi, pořízení spotřební elektroniky či pračky a ledničky. Poskytovatelé půjček připomínají, že brát si úvěr jen kvůli krátkodobému potěšení z dárků není rozumné.

půjčka
Zájem o úvěry mezi Čechy letos roste, ale lidé jsou při půjčování uvážlivější. Foto: iStock

„Po letech plných nejistot, které ovlivnila pandemie koronaviru a ruská agrese na Ukrajinu, sledujeme nyní setrvalý nárůst zájmu o úvěry. Pokud jde specificky o půjčky v předvánočním období, nezaznamenáváme žádný odlišný trend,“ řekl ČTK šéf nezajištěných úvěrů v České spořitelně (ČS) Lukáš Kulhavý. Podle průzkumů ČS si na vánoční dárky půjčují procenta Čechů. Dvě třetiny Čechů, kteří se rozhodnou pro předvánoční půjčku, si půjčují maximálně tisíce korun, třetina více než 10 000 korun.

Po útlumu v roce 2022, který byl způsobený nejistotou a obavami domácností, pozoruje letos Air Bank i Zonky podle zástupce mluvčí Michala Kuzmiaka postupné oživování trhu a vyšší zájem o spotřebitelské úvěry. Nejčastěji jde o tradiční věci jako je rekonstrukce bydlení, nyní spojené hlavně s úsporou energií, tedy zateplení, tepelná čerpadla, fotovoltaiky. Dále je to nákup auta nebo jeho oprava a nákup domácích spotřebičů, případně i půjčky na zdravotní péči, dodal.

Úvěrový expert společnosti FinGO Petr Motáček odhadl, že letošní vánoční svátky budou skromnější. Lidé budou utrácet méně a s tím podle něj souvisí i půjčování si na dárky. Situace na trhu úvěrů tak bude obdobná jako v loňském roce. „Lidé totiž spíše vyčkávají a šetří kvůli stále poměrně vysoké inflaci. Dalším důvodem je i fakt, že úrokové sazby půjček se zatím drží na stejné úrovni jako před rokem,“ podotkl.

Lidé k rodinnému rozpočtu a vlastním financím přistupují zodpovědněji, což se odráží i u půjček, doplnila mluvčí Provident Financial Jana Pikardová. Od začátku roku Providentu stoupla poptávka po úvěrech v průměru o devět procent ve srovnání s loňským rokem. Zároveň se zvedl průměrný úvěr také o devět procent. Mění se i důvody pro půjčku. „Trend, kdy lidé místo zbytné potřeby pokrývají spotřebitelskými úvěry drobné opravy v domácnosti, pokrytí energeticky úsporných řešení atd., potvrzují především interní dotazníky mezi zákazníky,“ řekla Pikardová.

Poslední roky si lidé na splátky nejvíce kupují mobilní telefony, zájem zákazníků se vždy zvyšuje při uvedení novinek největších značek, jako jsou Apple a Samsung na trh, uvedl vedoucí obchodu Home Credit ČR Marek Tomčík. Druhou nejprodávanější kategorií na splátky jsou podle něj notebooky a počítače, kde ale vidí mírný pokles celkových prodejů, což si vysvětluje nasyceností zákazníků z doby covidu-19. Naopak nárůst sleduje u herních konzolí a příslušenství, který je umocněn ještě předvánočním obdobím. Připomněl růst průměrného nákupu na splátky, který meziročně stoupl o 1200 Kč na 16 900 Kč.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín