Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Portu: Investorek přibývá, i když mají mzdy v porovnání s muži stále nižší

Ačkoliv ženy v Česku stále v průměru vydělávají téměř o 18 procent méně než muži, počet žen v roli investorek přibývá. Vyplývá to ze statistik společnosti Portu, která má pod správou úspory 270 000 lidí. Aktuální zastoupení žen investorek je mezi nimi téměř 40 procent, před pěti lety to bylo pět procent, uvedla firma.

investice, graf
Investorek je téměř 40 procent, před pěti lety to bylo pět procent. Foto: iStock

Jedním z důvodů, proč ženy investují méně než muži je i fakt, že méně vydělávají. Podle údajů Eurostatu měly ženy v EU v roce 2023 v průměru o 13 procent nižší výplatu než muži. Na každé euro vydělané mužem tak žena vydělala 0,87 eura. V Česku je tento rozdíl třetí nejvyšší v rámci EU, a to 17,9 procenta.

„Snižování rozdílů v odměňování mužů a žen je v posledních letech pomalé, spíše stagnuje. To ukazuje, že genderové stereotypy stále ovlivňují ženy i muže ve všech sférách života, včetně pracovního prostředí,“ uvedl analytik Portu Marek Pokorný.

Ženy v Česku vydělávaly v roce 2022 v průměru o 8397 korun měsíčně méně než muži, upozornil. Nerovnost mezi pohlavími a vliv genderových stereotypů lze podle Pokorného vysledovat už při výběru studijních oborů. Zatímco muži dominují v technických oborech, ženy volí častěji obory jako ekonomika, podnikání či ošetřovatelství. I přesto, že ženy tvoří 60 procent absolventů magisterského studia, jen 29 procent jich je ve vědeckých a výzkumných institucích.

Ženy vydělávají méně než muži a logicky pak mají i nižší starobní důchod. V roce 2022 to bylo v průměru o 3271 korun méně než v případě opačného pohlaví, a to i přesto, že ho pobíraly v průměru delší dobu (29 let) než muži (19 let). Ženy starší 65 let jsou jednou z nejohroženějších skupin, pokud jde o riziko propadnutí se pod hranici chudoby, dodal Pokorný.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín