Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poradenská firma: Počet i objem fúzí a akvizic v ČR v 1. čtvrtletí výrazně klesl

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně výrazně klesl. Na území Česka či se zapojením ČR se uskutečnilo 14 transakcí za 93,4 milionu Kč. Ve stejné období loni to přitom bylo 20 transakcí za 4,1 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA. Propad je podle ní důsledkem ekonomické recese a poklesu aktivity investorů v souvislosti s nejistotou na trhu.

fúze
Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně výrazně klesl. Na území Česka či se zapojením ČR se uskutečnilo 14 transakcí za 93,4 milionu Kč. Foto: iStock

Jedinou transakcí s dostupnými údaji v Česku v prvním čtvrtletí byla akvizice brněnské technologické společnosti PUXdesign technologickou skupinou BiQ Group spadající pod investiční společnost InTeFi. PUXdesign se specializuje na webové technologie. Cílem transakce byla snaha podpořit PUXdesign v expanzi mezi velké zákazníky a k expanzi do zahraničí, uvedl Jiří Hlaváč, partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu situaci na trhu fúzí a akvizic ovlivňuje válka na Ukrajině. V Albánii, Bulharsku, Černé Hoře, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku TPA registruje meziroční nárůst počtu transakcí o zhruba 24 procent na 187. Jejich objem ovšem klesl na 3,67 miliardy eur (85,7 miliardy Kč) ze 7,1 miliardy eur (165,8 miliardy Kč) o rok dříve.

„Největší objem transakcí v regionu jsme zaregistrovali v prvním čtvrtletí v odvětví energetiky, a to již třetí čtvrtletí v řadě. Energetika se v prvním čtvrtletí podílela za celkovém objemu transakcí z 38 procent. Nejvíce transakcí bylo přitom tradičně v Polsku,“ upozornil Hlaváč.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v regionu v letošním prvním čtvrtletí bylo převzetí rumunského výrobce a distributora elektřiny Enel SpA z italské energetické skupiny Enel řeckou energetickou společností Public Power Corp. Transakce je součástí střednědobé strategie skupiny Enel Group, která chce skrze postupný prodej svých aktiv snížit svůj konsolidovaný dluh a postupně se přesunout více na americký kontinent, kde již působí.

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku v celém regionu klesl počet transakcí o 69 a jejich objem o 243 milionů eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o 13, při poklesu objemu o 142 milionů eur (ze 146 milionů eur ve čtvrtém čtvrtletí 2022 na čtyři miliony eur v prvním čtvrtletí 2023).

„Pro investory v regionu zůstávají atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, energetiky (především obnovitelných zdrojů) či telekomunikací a dlouhodobě nemovitostní sektor. Zvýšenou atraktivitu očekáváme v oblasti potravinové bezpečnosti, zbrojní výroby a dodávek materiálu,“ doplnil Hlaváč. Situaci na trhu bude podle něj dále ovlivňovat konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v různých odvětvích v celém regionu.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín