Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Poptávka po průmyslových robotech v USA vzrostla o rekordních 40 procent

Průmyslové podniky ve Spojených státech se snaží řešit nedostatek pracovních sil a rostoucí objem zakázek zvyšováním automatizace. Objednávky průmyslových robotů v USA tak v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o rekordních 40 procent. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

robot

Podle vedoucích představitelů průmyslových společností vedou rostoucí mzdy a nedostatek pracovníků ke změně postoje výrobních podniků k robotice. Foto: iStock

Využívání robotů bylo v Severní Americe léta doménou automobilových podniků, v poslední době se však rychle rozšiřuje také v jiných odvětvích, včetně výroby potravin a dalšího spotřebního zboží či farmaceutického průmyslu.

„Roboty je čím dál snadnější používat,“ uvedl šéf společnosti Fanuc America Michael Cicco. „Podniky se dříve domnívaly, že automatizace je příliš obtížná či drahá,“ dodal. Firma je divizí japonského dodavatele průmyslových robotů Fanuc.

Profesor ekonomie Daron Acemoglu z Massachusettského technologického institutu (MIT) předpokládá, že rostoucí automatizace továren časem povede k přebytku pracovních sil. To podle něj bude vytvářet tlak na pokles mezd, pokud uvolnění pracovníci nenajdou práci v jiných odvětvích.

„Pokud bude automatizace pokračovat velmi rychlým tempem, může zničit spoustu pracovních míst,“ uvedl Acemoglu. „(Nynější) nedostatek pracovních sil nebude mít trvalý charakter. Je to přechodný stav,“ dodal.

(ČTK)