Zlato (oz) / USD
1 889,16
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pojišťovny: Odhalené pojistné podvody letos stouply o desítky procent

Objem odhalených pokusů o pojistný podvod v prvním pololetí stoupl o desítky procent na stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nejvíce se podle nich podvádí v pojištění vozidel, výrazně letos stouply podvody v podnikatelském a majetkovém občanském pojištění.

pojištění
Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody. Foto: iStock

Detektivové Generali České pojišťovny za první pololetí roku odkryli pojistné podvody, jejichž uchráněná hodnota před neoprávněným vyplacením činila 521 milionů korun. Jde o meziroční růst o 50 procent. „První pololetí přineslo alarmující výsledky. Částka, kterou jsme uchránili před neoprávněnou výplatou, se blíží celkovým výsledkům celého roku 2022. Významnou mírou se na pokusech o podvod podílejí podnikatelské subjekty. Zde se daří rozkrývat i jednotlivé kauzy, jejichž uchráněná hodnota přesahuje vyšší desítky milionů korun,“ uvedl šéf vyšetřování pojišťovny Petr Kafka.

Pojišťovna se ročně na policii obrací v desítkách případů, a to zejména tehdy, když má dostatek jednoznačných důkazů proto, aby uspěla v trestním řízení. „Na policii se ale obracíme vždy, když jde o pojistné podvody páchané organizovanými skupinami nebo klienty opakovaně,“ řekl mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Ve většině případů se podle něj klient přizná a požadavek na plnění stáhne. „U takového klienta evidujeme do budoucna záznam o jeho chování,“ podotkl.

Kooperativa za první pololetí prokázala 511 pokusů o pojistný podvod. To je proti roku 2022 nárůst o pětinu. „Celkem se nám podařilo uchránit téměř 80 milionů Kč, což je asi dvojnásobný nárůst proti shodnému období roku 2022. Nejvíce podvodů jsme odhalili v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji,“ uvedl mluvčí Milan Káňa. Nejvíce, 206 podvodů, prokázala v pojištění motorových vozidel, 146 případů bylo v úrazovém a životním pojištění a 134 podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti občanů.

Specialisté České podnikatelské pojišťovny prošetřovali za první pololetí přes 550 případů s podezřením na pojistný podvod. Uchráněná hodnota představuje 71 milionů korun. Počet prověřovaných případů byl srovnatelný se shodným obdobím roku 2022, ale nárůst uchráněné částky je více než 30 milionů Kč. Nejpočetnější jsou stále podvody spojené s pojištěním vozidel, které tvoří téměř dvě třetiny všech prokázaných případů, řekla vedoucí vyšetřování a prevence ČPP Dita Němečková.

Nejvíce příležitostí podvodníci podle Kafky vyhledávají v majetkovém a odpovědnostním pojištění. Alarmující je to podle něj zejména v podnikatelském pojištění, kde odhalené podvody v Generali České pojišťovně dosáhly 389 milionů korun. Podvody u majetkového pojištění běžných občanů za stejné období činily 41 milionů Kč. „To je ale meziroční nárůst o 90 procent. Ukazuje se, že složitá ekonomická situace v lidech ponouká snahu z pojišťovny neoprávněně získat výplatu pojistného plnění, případně ji neopodstatněně a mnohdy až absurdně navýšit,“ dodal Kafka.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín