Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Počet insolvencí podniků ve světě vzroste o osm procent

Počet insolvencí podniků ve světě vzroste v letošním i příštím roce meziročně o osm procent. Největší nárůst bude v Asii. Vyplývá to z Indexu globální platební neschopnosti, který zveřejnila úvěrová pojišťovna Euler Hermes.

Z hlediska sektorů byly insolvencemi nejvíc zasaženy maloobchod, stavebnictví a kovovýroba. Foto: Pixabay

„Index globální platební neschopnosti počítá v následujících dvou letech (pro rok 2019 i 2020) s výrazným vzestupem počtu insolvencí. Markantní budou zvýšená čísla především v Asii (15 procent v roce 2019 a 16 procent v roce 2020), vyšší počty insolvencí zaznamená rovněž západní Evropa (tři procenta) a tento trend se projeví také v Severní Americe (dvě procenta v roce 2019 a čtyři procenta v roce 2020),“ uvedl Jan Synek z Euler Hermes.

Počtů případů platební neschopnosti v podnikové sféře stoupne u dvou třetin zemí. A téměř 60 procent zemí zakončí rok 2019 s vyšším počtem insolvencí, než se odhadovalo před krizí v letech 2008 a 2009.

Meziročně vzrostl počet významných insolvencí v Asii (o čtyři případy více) a Severní Americe (o 13 případů více), zatímco střední, východní a západní Evropa zaznamenala těchto případů méně (o 13 případů méně ve střední a východní Evropě, o 16 případů méně v západní Evropě). Nicméně západní Evropa zůstala hlavním přispěvatelem významných insolvencí.

„Podíváme-li se blíže na region střední a východní Evropy, je jednoznačným lídrem v počtu případů větších insolvencí Slovensko. Tam jsme od začátku roku zaznamenali deset případů významné platební neschopnosti. Následuje Rumunsko se šesti případy a shodně po čtyřech případech potom mají ČR a Bulharsko,“ upozornil Synek.

Z hlediska sektorů byly insolvencemi nejvíc zasaženy maloobchod (24 případů), stavebnictví (20) a kovovýroba (16). Naroti tomu strojírenství vykázalo znatelný pokles případů platební neschopnosti (minus deset).

Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V Česku působí od roku 1997.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín