Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pětitisícikoruna je nejméně používaná a třetí nejčastěji padělaná bankovka

Letos se do oběhu dostal čtvrtý vzor pětitisícovek, první sada z roku 1993, od jejíhož vydání v pátek uplyne 30 let, ale už byla stažena. Pokud se s ní lidé setkají, stále mají možnost ji vyměnit za platné bankovky na pobočkách ČNB.

5000 Kč
Pětitisícikorunová bankovka je nejméně využívaná z českých papírových peněz, ale třetí nejčastěji padělaná. Vyplývá to ze statistik České národní banky (ČNB). Foto: iStock

Ke konci loňského roku bylo v oběhu 28,9 milionů kusů pětitisícovek, tvořily tak 5,5 procenta všech 524,8 milionu kusů používaných bankovek. Důvodem malého rozšíření pětitisícovek je jejich vysoká nominální hodnota, protože je lidé nepoužívají při každodenním placení. Nejvíc je v oběhu dvoutisícovek, kterých se používá 181,8 milionu kusů, následují tisícikoruny, kterých je v oběhu 136,9 milionu kusů.

Přestože je pětitisícikoruna relativně málo rozšířená, loni byla třetí nejčastěji padělanou českou bankovkou. ČNB zachytila 133 jejích padělků, tvořily 14,3 procenta všech padělaných bankovek. Nejvíce se padělají tisícikoruny, kterých ČNB loni zachytila 359, následují padělané dvoutisícovky, kterých bylo zajištěno 320.

První emisi pětitisícikorun vydala ČNB 15. prosince 1993. Od července 2001 jejich platnost skončila. Lidé mohou tyto neplatné bankovky odlišit od platných nejen podle roku vydání, ale i podle chybějícího stylizovaného lipového listu na rubové straně bankovky vpravo pod nominální hodnotou.

Druhý vzor pětitisícovek vydala ČNB v roce 1999, třetí v roce 2009 a čtvrtý letos v říjnu. Centrální banka k vydání nového vzoru přistoupila z důvodu nové technologie tisku, rozdíly vyplývající z této technologie nejsou pro lidi pouhým okem rozeznatelné. Nový vzor bankovky má stejné ochranné prvky jako předchozí vzory. Liší se letopočtem vydání 2023 a podpisem guvernéra Aleše Michla. ČNB hodlá novými pětitisícikorunami postupně nahrazovat starší bankovky podle míry jejich opotřebení.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín