Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pětina žadatelů o půjčku sází v on-line kasinech nebo sázkových kancelářích

Pětina žadatelů o půjčku sází v on-line kasinech nebo sázkových kancelářích, více než desetina splácí i další úvěry. Vyplývá to z dat Společnost pro informační databáze (SID), která mimo jiné technicky zajišťuje chod úvěrových registrů Solus.

online kasino
Pětina žadatelů o půjčku sází v on-line kasinech nebo sázkových kancelářích, více než desetina splácí i další úvěry. Foto: iStock

Pětinový podíl žadatelů o úvěr, kteří sázeli u sázkových společností nebo v on-line kasinech, je ve srovnání s rokem 2022 mírný pokles, přesto je tento podíl alarmující, uvedl výkonný ředitel SID Ján Hurný. U čtvrtiny z těchto žadatelů identifikoval validátor výpisů zároveň minimálně jeden další úvěr, 16 procent z nich bylo příjemcem minimálně jedné sociální dávky.

Platby na konta pro on-line sázení či hazardní hry jsou podle něj jednou informací o finančním chování klienta. Může indikovat určité riziko, ale posouzení je vždy na finanční instituci podle toho, jaké další informace o klientovi má, poznamenal.

„Upravit elektronický bankovní výpis se pokusilo v loňském roce u posuzovaných dokumentů pět žadatelů o úvěr ze 100. Je to podobný výsledek jako v roce 2022,“ řekl Hurný. „Ukazuje se, že spolehlivá analýza výpisů provedená takřka v reálném čase je spolu s nezbytným dotazem do registrů Solus klíčovým úkonem pro řádné posouzení platební morálky klienta,“ dodal.

SID zaznamenala loni růst zájmu o využití elektronického validátoru výpisů, tedy nástroje, který pomáhá kontrolovat pravost elektronických bankovních výpisů poskytnutých žadatelem o úvěr a zároveň s využitím umělé inteligence upozorní na případné rizikové chování žadatele o úvěr. S pomocí validátoru prověřily finanční instituce loni přes 180.000 dokumentů ve formátu počítačového souboru PDF. Meziročně počet prověřených dokumentů stoupl o více než 30 procent.

Analýza bankovního výpisu je jednou z možností, jak společnosti naplňují zákon o spotřebitelském úvěru a posuzují schopnost klienta splácet dluh. S využitím umělé inteligence ověří validátor autentičnost dokumentu včetně detailní analýzy položek na výpisu. Odhaluje nejen informace o pravidelných příjmech a výdajích. Zjistí i příjmy ze sociálních dávek, platby na hazardní hry i další skutečnosti, které by mohly ovlivňovat splácení požadovaného úvěru.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín