Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pandora Papers se týká 35 světových vůdců a stovek politiků z více než 90 zemí

Základní údaje o kauze podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí v rámci projektu Pandora Papers, která vypukla před rokem, 3. října 2021.

Pandora Papers
V porovnání s podobnými projekty z minulosti, jako byly Panamské dokumenty (Panama Papers), Paradise Papers či databáze Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích), se v případě Pandora Papers jedná o největší objem uniklých dat. Foto: iStock

– Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo 3. října 2021 v projektu Pandora Papers podezřelé finanční transakce týkající se 35 světových vůdců a stovek politiků z více než 90 zemí. Projekt je založen na téměř 12 milionech dokumentů a 2,94 terabajtů utajovaných informací od 14 offshorových společností a spolupracovalo na něm přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. Tvrdí, že v rámci projektu odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V dokumentech se podle ICIJ objevují jména zločinců, celebrit, politiků, fotbalistů, soudců i lidí z daňových úřadů z celého světa.

– Projekt se zmiňuje například o jordánském králi Abdalláhovi II., prezidentech Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Keni, Chile a Ekvádoru či o nizozemském ministrovi financí Wopkem Hoekstrovi, bývalém britském premiérovi Tonym Blairovi, prezidentovi Černé Hory Milu Djukanovičovi, nebo bývalém maltském ministrovi a někdejším eurokomisaři Johnu Dallim. Získané dokumenty popisují i aktivity 130 miliardářů z Ruska, USA nebo Turecka a řady velvyslanců, starostů, ministrů, poradců či generálů.

– Podle českého serveru investigace.cz, který se projektu zúčastnil, se kauzy týkají 300 Čechů a také bývalého českého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše či například realitního magnáta Radovana Vítka, bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga nebo někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka.

– Podle mezinárodního novinářského týmu poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Expremiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního. Tvrdil, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře. Zdůraznil také, že v té době nebyl v politice. Černošický městský úřad se snažil ověřit, zda Babiš spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Letos v červenci černošický úřad odložil oznámení, který se týkalo Babiše a kauzy Pandora Papers. Nepodařilo se získat dokumenty potřebné pro prověření podnětu a odpovědnost za přestupek zanikla 1. července.

– Francouzský deník Le Monde počátkem letošního srpna napsal, že Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí Babišem ve Francii. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru. Babiš poté zopakoval, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony.

– Evropský parlament (EP) loni v říjnu vyjádřil politování nad tím, že se v odhaleních mezinárodního novinářského projektu Pandora Papers objevil Babiš společně s řadou dalších vysoce postavených představitelů zemí EU. V usnesení vyzvali poslanci ke zlepšení opatření zaměřených na boj proti krácení daní a daňovým rájům a vyzvali příslušné orgány v členských státech EU, aby analyzovaly data zveřejněná v projektu Pandora Papers a zahájily vyšetřování všech osob, které jsou v dokumentech zmíněny.

– Kauza Pandora Papers zkomplikovala situaci také například bývalému chilskému prezidentovi Sebastiánu Piňerovi, který je jedním z nejbohatších lidí v zemi. Podle zveřejněných dokumentů Piňera využil offshorové firmy na Britských Panenských ostrovech, když prodal svůj podíl v těžařské firmě Minera Dominga v roce 2010. Podle představitelů chilské opozice prezident porušil „ústavní princip bezúhonnosti“ a poškodil dobrou pověst státu. Levicové strany usilovaly o Piňerovo odvolání ještě před loňskými prezidentskými volbami v Chile, poslanci schválili zahájení procesu impeachmentu, což ale následně senátoři zamítli. Piňera podle ústavy již znovu ve volbách kandidovat nemohl, novým prezidentem Chile se stal levicový poslanec Gabriel Boric.

– ICIJ se sídlem ve Washingtonu je nezávislá mezinárodní síť sdružující investigativní žurnalisty, která vznikla v roce 1997 z iniciativy Centra pro veřejnou bezúhonnost. Od roku 2017 je nezávislá. Sdružuje přes 280 investigativních žurnalistů z více než 100 zemí.

– Mezi velké úspěchy ICIJ patří zveřejnění dokumentů Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích, 2013), Luxleaks (2014), Swiss leaks (2015), ale zejména Panama Papers (Panamské dokumenty; 2016) a Paradise Papers (2017), díky nimž byly odhaleny masivní daňové úniky přes daňové ráje. Tyto daňové úniky se týkaly mimo jiné velkých mezinárodních firem a významných příslušníků společenských a politických elit.

– V porovnání s podobnými projekty z minulosti, jako byly Panamské dokumenty (Panama Papers), Paradise Papers či databáze Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích), se v případě Pandora Papers jedná o největší objem uniklých dat.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín