Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky na jejich podporu nebyl nikdy tak vysoký. Dnes to uvedl mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke. Na zajištění humanitárních aktivit OSN chybí zhruba 33 miliard dolarů (783 miliard korun). Finanční náročnost humanitárních misí vzrostla mimo jiné také proto, že se ve světě zvýšil počet lidí, kteří potřebují pomoc.

OSN

OSN potřebuje na zajištění svých humanitárních misí a aktivit zhruba 49 miliard dolarů (1,16 bilionu korun), na příspěvcích zatím získala zhruba 15 miliard dolarů (356 miliard korun). Foto: Pixabay

„Potřeby nebyly nikdy také rozsáhlé s rekordním počtem 303 milionů lidí, kteří ve světě žijí v krizových situacích,“ uvedl mluvčí OCHA Laerke. Z příspěvků OSN financuje mise, které řeší například následky sucha v Africe či válečných konfliktů v Afghánistánu, Sýrii nebo Jemenu.

OSN potřebuje na zajištění svých humanitárních misí a aktivit zhruba 49 miliard dolarů (1,16 bilionu korun), na příspěvcích zatím získala zhruba 15 miliard dolarů (356 miliard korun). Rozdíl je podle mluvčího „největší, který byl kdy zaznamenán“. Současně i objem přislíbených prostředků je nejvyšší za existence organizace.

„Nikdy dříve humanitární pracovníci nečelili takové úrovni potřeb, a to v prostředí, které je čím dál nebezpečnější,“ uvedl Laerke. Podle organizace Humanitarian Outcomes, kterou OSN cituje, vloni zemřelo při útocích 140 pracovníků, což byl nejvyšší počet od roku 2013. Letos čelilo útokům 168 humanitárních pracovníků a zemřelo při nich 44 lidí.

(ČTK)