Zlato (oz) / USD
2 362,89
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odborníci: Do ČR se vrací turisté i z daleka, služby potvrzují růst spotřeby

Výsledky cestovního ruchu za první čtvrtletí, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ukazují, že se do Česka vrací turisté i ze vzdálenějších zemí, například Spojených států amerických. Přesto je nutné posílit propagaci Česka v zahraničí a zavádět další přímá letecká spojení, řekli ČTK zástupci oboru. Meziroční růst tržeb ve službách pak podle analytiků, které ČTK oslovila, potvrzuje oživení spotřeby domácností. Právě ta by letos měla být oporou české ekonomiky, doplnili.

Karlův most
Výsledky cestovního ruchu za první čtvrtletí, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ukazují, že se do Česka vrací turisté i ze vzdálenějších zemí, například Spojených států amerických. Foto: istock

„Pořád sice dominují návštěvníci z Německa, Slovenska a Polska, ale roste počet turistů i ze vzdálenějších zemí, kteří obvykle zůstávají déle a utrácí více, což je pro restart cestovního ruchu v Česku důležité,“ řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

I když cestovní ruch roste, stejně je podle Prouzy potřeba podpořit kongresovou turistiku či rozšířit nabídku kulturního vyžití. „Velkou výzvou zůstává nedostatek personálu zejména pro letní brigády, tady aspoň od příštího roku spoléháme na úpravu zákoníku práce, která umožní mladým lidem jít na brigádu už od 14 let,“ uvedl.

V Česku podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka díky přímým leteckým spojením přibylo i turistů z Asie. „Ale to, co je skutečně potřeba, je mít aktivity, které dostanou ty turisty i mimo Prahu, a za druhé investovat do marketingu, protože ty okolní země nespí,“ řekl ČTK. Peníze by na marketing podle Stárka potřebovala přidat jak státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism, tak jednotlivá města. „Nesmíme usnout na vavřínech. Pokud ustaneme, tak se tok turistů může zpomalit,“ dodal.

Vedle vyššího počtu turistů se také prodlužuje doba, kterou v Česku stráví, uvedl ředitel CzechTourism František Reismüller. Důležitá jsou podle něj v tomto ohledu přímá letecká spojení. „Letos v červnu obnoví po několikaleté pauze společnost Hainan Airlines přímé spojení Prahy s pevninskou Čínou. Už nyní pozorujeme, že z přímého leteckého spojení Praha-Dubaj profitují například naše lázně,“ doplnil.

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) poukázala na to, že Češi v tuzemsku svou dovolenou čím dál častěji dělí do více kratších pobytů. „Poskytovatelé ubytovacích zařízení zvláště v regionech se tak musí uzpůsobit těmto trendům, které doprovází stále vyšší vstupní náklady na provoz zařízení,“ řekl ČTK předseda výboru ČUCR Jakub Juračka.

Stejně jako Stárek Juračka zdůraznil nutnost podpory propagace ČR v zahraničí. „Zejména u sousedních států, které patří mezi naše nejšílenější zdrojové trhy v počtu příjezdů. Neméně důležitá je pak pro nás Velká Británie a Itálie,“ uvedl.

Turistice v prvním čtvrtletí podle majitele hotelové sítě Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody pomohlo i teplejší počasí. „Potvrzuje se také, že lidé jezdí tam, kde se něco děje. Jenom památky už nestačí. Táhnou například trhy a koncerty,“ dodal. Ředitel značky v cestovatelském a zážitkovém portálu Slevomat Martin Hrubý očekává, že zájem o Česko v druhém čtvrtletí dále stoupne, a to například díky hokejovému mistrovství světa, které dnes začíná v Praze a v Ostravě.

I když ze služeb tržby v prvním čtvrtletí nejvíce meziročně vzrostly v ubytování, stravování a pohostinství, a to o 3,2 procenta, stejně se podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka reálně nedostaly na úroveň před pandemií covidu-19. „Hůře je na tom ubytování, které je asi o čtvrtinu níže, restaurace jen o deset procent,“ řekl.

Předpandemické úrovně spotřeba domácností podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové dosáhne v roce 2026. Přesto se ale s Dufkem shodla na tom, že poptávka po předchozím poklesu ožívá. „Po loňském poklesu HDP o 0,2 procenta pro letošní rok očekáváme jeho růst o 1,4 procenta a v příštím roce jeho zrychlení na 2,2 procenta,“ doplnila.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín