Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Objem obchodů s kryptoměnami v listopadu klesl o pětinu na 200 milionů korun

Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v listopadu proti říjnu klesl o pětinu na 200 milionů korun. Zároveň byla útrata zhruba o 35 procent nižší než ve stejném měsíci loni. Celkově letos Češi zatím nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 3,3 miliardy korun, což je meziročně o čtvrtinu méně. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.

kryptoměny

Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v listopadu proti říjnu klesl o pětinu na 200 milionů korun. Foto: iStock

Cena nejvíce obchodovaného bitcoinu se během listopadu snížila o 16 procent na 17.200 dolarů, tedy asi 420.000 Kč. Od začátku roku pak bitcoin ztratil 63 procent své hodnoty.

„Obchodům příliš nepomohl konec burzy FTX a v českém prostředí pak i vyšetřování tokenového projektu Xixoio. Nízká cena nicméně zvýšila podíl spekulativních nákupů, které však objemově nevyrovnaly pokles proti říjnu,“ uvedl zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Obchodování s kryptoměnami podle ředitele společnosti 2bminer Jakuba Hlavenky velmi zpomalilo. Klienti totiž začali aktivně vyhledávat i jiná řešení, jak do světa kryptoměn vstoupit, než je spekulace na burzách, které v posledních týdnech poznamenalo několik krachů.

„Celou situaci vidím z dlouhodobého hlediska jako pozitivní. Po zavedení důkladnějších kontrol všech burzovních firem, včetně prokazování rezerv, očekáváme i značný nárůst kryptoměnového trhu. Odvětví nyní prochází masovou adaptací trhu. S ní jsou vždy spojené i situace, které nastaly tento měsíc. To vše jen potvrzuje, jak velký potenciál kryptoměny mají,“ dodal Hlavenka.

Na začátku měsíce se podle Jakuba Valníčka z Portu tržní kapitalizace krypto trhu pohybovala u hranice jednoho bilionu dolarů, likvidace nezajištěných půjček způsobené krachem FTX stáhly trh na závěrečných 850 miliard dolarů. Pro obnovu důvěry v kryptoměny je podle něj zapotřebí, aby se trh očistil od dalších podvodných projektů.

K tomu může přispět tzv. Proof of reserves, nový standard, díky kterému burzy mohou prokázat, že drží majetek klientů na oddělených účtech a nepoužívají je k dalším spekulacím. Jeho zavedení má však svá úskalí a ještě potrvá, než bude takový přístup standardem, jako tomu je v tradičním finančním světě, dodal Valníček.

(ČTK)