Zlato (oz) / USD
1 227,61
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 222,67
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
22,18
0,00 %
Magazín
Německo obvinilo Švýcara ze špionáže na daňových úřadech

Německá prokuratura obvinila ze špionáže švýcarského občana. Čtyřiapadesátiletý Daniel M., který je už od dubna ve vazbě, čelí podezření, že se snažil z německých finančních úřadů získat informace o jejich nákupech dat ze švýcarských bank. Informovala o tom agentura DPA.

Ilustrační foto: Pavel Lukeš

Německé úřady informace o kontech ve švýcarských bankách kupují proto, aby zjistily, zda ve Švýcarsku nejsou uloženy nezdaněné peníze německých občanů. Bern postup Berlína dlouhodobě kritizuje, ale nejvyšší německé a evropské soudy kupování informací o kontech v minulosti označily za právně přípustné.

Daniel M., který byl zadržen ve Frankfurtu nad Mohanem letos v dubnu, měl podle obvinění mezi červencem 2011 a únorem 2015 na pokyn švýcarské tajné služby zjišťovat informace z daňových úřadů v Severním Porýní-Vestfálsku.

Kvůli spolupráci s nyní obviněným Švýcarem už byly podle DPA vydány i tři zatykače na úředníky ze Severního Porýní-Vestfálska. Při získávání osobních dat z daňových úřadů Švýcarovi údajně pomáhal majitel bezpečnostní firmy z Hesenska.

Pravidelné nákupy informací

Za svou činnost měl Daniel M. podle prokuratury dostat 13 000 eur (339 000 Kč), ale možná až 90 000 eur (2,3 milionu Kč). O peníze se dělil se svým obchodním partnerem. Švýcar měl kromě toho podle obvinění dostávat od tajné služby i 3000 eur měsíčně po dobu asi půl roku.

Německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko informace ze švýcarských bank kupuje podle DPA pravidelně. Podle zemského ministerstva financí díky tomu získala do poloviny roku 2015 zpět na daních a pokutách více než 1,8 miliardy eur (46,9 miliardy Kč).

Několik německých spolkových zemí, včetně Severního Porýní-Vestfálska, už před sedmi lety oznámilo, že ve snaze odhalit neplatiče daní koupilo disky s údaji ze švýcarských bank. Tisíce Němců pak přihlásily majetek, aby nemusely riskovat vězení. Spolková vláda dala zemským úřadům souhlas, aby tyto informace koupily, i když byly získány ilegálně.

(ČTK)