Zlato (oz) / USD
1 471,75
0,04 %
Zlato (oz) / CZK
33 964,34
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Magazín
Nejvýznamnějším daňovým rájem světa jsou Britské Panenské ostrovy

Nejvýznamnějším firemním daňovým rájem světa jsou Britské Panenské ostrovy. Vyplývá to ze žebříčku, který včera zveřejnila organizace Tax Justice Network. Žebříček hodnotí, jak výrazně daná země napomáhá nadnárodním podnikům vyhýbat se placení daní. Česká republika je v tomto přehledu na 31. místě.

Britské Panenské ostrovy jsou nejvýznamnějším firemním daňovým rájem. Foto: Wikipedie

Organizace Tax Justice Network odhaduje, že využívání daňových rájů firmami připravuje vlády po celém světě o více než 500 miliard dolarů (11,6 bilionu Kč) ročně.

Firemní daňový ráj definuje organizace jako zemi, jež se snaží přilákat nadnárodní firmy nabídkou nástrojů, které jim umožňují obcházet daňové předpisy jiných zemí a snižovat si tak platby daní.

Druhé místo v žebříčku zaujímají Bermudské ostrovy, za kterými následují Kajmanské ostrovy. V první desítce jsou rovněž dva členské státy Evropské unie, konkrétně Nizozemsko a Lucembursko, a nechybí zde ani Švýcarsko.

Ze zemí visegrádské čtyřky je nejvýše Maďarsko, a to na 20. příčce. Slovensku patří 47. místo a Polsku 53. místo.

Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, umístila organizace Tax Justice Network na 25. příčku. Největší evropská ekonomika, tedy Německo, je na 24. místě.

(ČTK)