Zlato (oz) / USD
1 923,85
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Muž z Karvinska nabízel výroční bankovky ČNB, bral peníze, zboží ale neposlal

Karvinští policisté obvinili z podvodu třicetiletého muže. Zájemcům nabízel výroční bankovky České národní banky, které jsou mezi sběrateli žádané. Inkasoval peníze, zboží ale neposlal. Žádné bankovky totiž podle policie nevlastnil. Celkem takto podvedl bezmála 20 lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

1000 Kč
Česká národní banka speciální bankovku k 30. výročí své existence do oběhu uvedla letos v únoru. Mezi sběrateli jsou bankovky žádané. Foto: ČNB

Bankovka obsahuje přítisk na lícní straně, který se skládá z výročního loga České národní banky a faksimile bankovkového kolku pro tisícikorunovou bankovku z roku 1993.

Muž z Karvinska začal podvodné inzeráty publikovat hned v únoru. Operoval hlavně na sociálních sítích. „Jelikož je bankovka opatřena speciální přítiskem a letos v únoru byla dána do oběhu v omezeném množství, je mezi sběrateli žádaná. Přestože muž bankovky nevlastnil, k inzerci měl připojit také fotografie nabízené komodity.

Téměř dvě desítky zájemců o koupi mu posléze dle jeho instrukcí zaslaly požadované finance na bankovní účet. Celkem se mělo jednat o téměř 60 000 korun. Bankovky neposlal a s kupci přestal komunikovat,“ uvedla Vlčková.

Někteří z podvedených se pak obrátili na policii. „Obviněný se přiznal. Uvedl, že třem osobám už peníze vrátil a chtěl by tak učinit i u ostatních. Kriminalistům také sdělil, že k podvodu ho dovedla finanční nouze, do které se dostal díky své vášni k sázení. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ řekla policejní mluvčí.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín