Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Média: Goldman kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy USD

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než dvě miliardy dolarů (přes 46 miliard Kč) za svou roli ve skandálu kolem malajsijského státního investičního fondu 1MDB. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

Částka, kterou banka zaplatí, je zhruba v souladu s očekáváním analytiků i s rezervou, kterou si firma pro tuto záležitost vytvořila. Foto: iStock

Dohoda, díky které se banka vyhne trestnímu stíhání v USA, by podle zdrojů měla být oficiálně oznámena v příštích dnech. Částka, kterou banka zaplatí, je zhruba v souladu s očekáváním analytiků i s rezervou, kterou si firma pro tuto záležitost vytvořila, upozorňuje Bloomberg.

Goldman Sachs už se koncem července dohodl, že za urovnání kauzy 1MDB zaplatí 3,9 miliardy dolarů malajsijské vládě. Úřady odhadují, že z fondu 1MDB bylo v letech 2009 až 2014 ukradeno asi 4,5 miliardy dolarů.

Goldman Sachs fondu pomáhal získat 6,5 miliardy dolarů prostřednictvím prodeje dluhopisů, za což na poplatcích obdržel 600 milionů dolarů. Fond byl založen v roce 2009 k financování projektů pro hospodářský a sociální rozvoj Malajsie.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín