Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mazars: Polovina investorů v příštích 12 měsících čeká růst tržeb

Ačkoliv fondy private equity (soukromého kapitálu) zažily celosvětově v uplynulých měsících náročné časy, mezi investory převládá optimismus a polovina z nich očekává v příštích 12 měsících růst svých tržeb. Vyplývá to z mezinárodní studie společnosti Mazars zaměřené zejména na evropské investiční fondy.

Mezi investory převládá optimismus a polovina z nich očekává v příštích 12 měsících růst svých tržeb. Foto: iStock

Situace kolem pandemie Covid 19 sice dočasně znesnadnila uzavření nových transakcí, přesto téměř tři čtvrtiny finančních investorů je otevřeno novým investicím a neuvažuje v blízké budoucnosti jejich o pozastavení.

„Kvalitní transakce se budou dělat dál a investoři se je budou snažit dokončit i v období celkového zpomalení obchodních toků. Krize přeje připraveným a ti, kteří se v ní dokážou orientovat, budou prosperovat,“ uvedl vedoucí oddělení fúzí a akvizic Mazars ČR Lukáš Hruboň.

Druhá skupina investorů v oblasti private equity očekává pokles, který však není důvodem k pesimismu a černým scénářům. Mírný pokles svých tržeb do deseti procent v následujících 12 měsících předpovídá 17 procent investorů. Výrazný propad pod 50 procent svých výnosů očekávají dvě procenta investorů.

„Kromě tří čtvrtin investorů, kteří neuvažují o jakémkoliv zastavení investic, existuje velká skupina, která věří, že výkyv je pouze krátkodobý. Světová pandemie covid-19 bude během následujícího půlroku příčinou zastavení nových investic pouze v 19 procentech případů. Delší dobu zastavení investic předpokládá jen naprosté minimum investorů,“ upozornil vedoucí týmu podnikového financování Mazars Group Stephane Pithois.

„Větší fondy jsou celkově optimističtější. Oslovené fondy připomínají, že krize se bude lišit podle jednotlivých odvětví a zasáhne zejména provozovatele hotelů a cestovní ruch,“ dodal Hruboň.

Krize na druhou stranu nabízí nové příležitosti. Podle odborníků Mazars čeká trh vlna odkupů za účelem stabilizace finanční situace společností ovlivněných covid-19. Tato vlna začne na podzim 2020, kdy se velmi pravděpodobně projeví reálné dopady opatření ohledně pandemie a jejich protiváha poskytnutá veřenými rozpočty.

V tomto období se podle dvou třetin private equity fondů naskytnou nové příležitosti pro investice. Tento jev je důsledkem nálady investorů, kteří jsou ochotni přehodnotit svoje investiční strategie platné za běžných tržních podmínek a podpořit svoje porfolia fondů v příležitostech pro akvizice.

Experti Mazars se ptali zástupců investičních fondů i na to, jak pandemie změnila uzavírání obchodů. Většina (88 procent) tvrdí, že dokončení obchodů bude možné i v režimu home office, dvě třetiny ale zároveň reportují, že to bude spojeno s dodatečným úsilím.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín