Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Macron varoval před koncem schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron na včerejším videosummitu varoval ostatní šéfy unijních států a vlád, že bez solidarity během nynější koronavirové krize hrozí konec Evropy bez vnitřních hranic. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura Reuters.

„Čelíme hrozbě smrti schengenu,“ řekl Macron. Foto: Wikimedia

„V sázce je přežití evropského projektu,“ řekl podle informací Reuters Macron ostatním prezidentům a premiérům unijních zemí. „Čelíme hrozbě smrti schengenu,“ dodal.

Většina schengenských států včetně Česka i přes nesouhlas Evropské komise kvůli koronaviru obnovila pohraniční kontroly.

Tento týden v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) prohlásila eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová, že s brzkým ukončením ostrahy vnitřních hranic nepočítá. Očekává naopak, že je jen otázkou času, kdy hraniční kontroly zavedou všechny státy.

Evropská komise se mezitím vzdala snahy ostatní země přesvědčit o uvolnění režimu na vnitřních hranicích. Brusel poté oznámil, že bude pouze sledovat, zda kontroly odpovídají přijatým doporučením.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín