Zlato (oz) / USD
1 949,81
1,45 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lídrem inovací je podle globálního indexu Švýcarsko, Česko 24.

Světovým lídrem v inovacích je podle Globálního inovačního indexu (Global Innovation Index – GII) Švýcarsko. Následují Švédsko, Spojené státy, Británie a Nizozemsko. Česko je 24. Vyplývá to ze žebříčku na webové stránce indexu, který společně vydávají Cornellova univerzita v USA, evropská obchodní škola INSEAD a World Intellectual Property Organisation (WIPO), specializovaná agentura OSN.

„Nejlepších výsledků Česká republika dosahuje ve znalostních a technologických výstupech, tvůrčích výstupech, infrastruktuře a sofistikovanosti obchodu,“ uvedl včera koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v tiskové zprávě upozornilo na to, že Česko se ve srovnání s předchozími dvěma roky umístilo lépe jak z hlediska inovačních vstupů (28. místo), tak z hlediska inovačních výstupů (17. místo).

„Dosahujeme dílčích úspěchů, ale se současnými výsledky se nemůžeme smířit. Situace v souvislosti s bojem proti koronaviru SARs-COV2 ukázala, že máme nové národní bohatství, a tím je transfer technologií, vývojové týmy a celkově kreativní procesy, které v krátkém čase přináší úspěšná technologická řešení a nové produkty globálního významu. Vše je o tvořivosti, spolupráci od vize k její realizaci,“ dodal Čumpelík.

GII bere inovace za klíčovou hybnou sílu hospodářského rozvoje, a proto si klade za cíl poskytovat hodnocení inovací a analýzu odkazující na přibližně 130 ekonomik. Index je hodnotícím žebříčkem inovačních schopností a výsledků světových ekonomik. Měří inovace na základě kritérií, která zahrnují instituce, lidský kapitál a výzkum, infrastrukturu, úvěr, investice, vazby, tvorbu, vstřebávání a šíření znalostí a kreativní výstupy.

Globální inovační index 2020 – pořadí TOP 25

1. Švýcarsko
2. Švédsko
3. USA
4. Británie
5. Nizozemsko
6. Dánsko
7. Finsko
8. Singapur
9. Německo
10. Korea
11. Hongkong
12. Francie
13. Izrael
14. Čína
15. Irsko
16. Japonsko
17. Kanada
18. Lucembursko
19. Rakousko
20. Norsko
21. Island
22. Belgie
23. Austrálie
24. Česko
25. Estonsko

Zdroj: GII

(ČTK)

Další z kategorie Magazín