Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Lidé budou moci za nevyžádaná obchodní sdělení dostat pokutu až 100 000 korun, firmy 10 milionů

Za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta bude lidem zřejmě hrozit pokuta až 100 000 korun. Firmy se za toto provinění vystaví stejně jako dosud až desetimilionové sankci. Počítá s tím novela o některých službách informační společnosti, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

spam

Spam je nevyžádané sdělení masově šířené internetem. Původně se používalo především pro nevyžádané reklamní e-maily, postupem času tento fenomén postihl i ostatní druhy internetové komunikace – např. diskuzní fóra, komentáře nebo instant messaging. Foto: iStock

Sankce za nevyžádaná obchodní sdělení bude udělovat Úřad pro ochranu osobních údajů. Novou dozorovou pravomoc získá novelou Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bude spočívat v dozoru nad povinnostmi vyplývajícími z evropského nařízení, které upravuje on-line zprostředkovatelské služby.

Sněmovní hospodářský výbor doporučil, aby ČTÚ v případě méně závažného porušení vždy upozornil poskytovatele zprostředkovatelských služeb nebo poskytovatelem internetového vyhledávače na jeho pochybení a vyzval jej k nápravě do 15 dnů. Pokud by pochybení napraveno nebylo, měl by ČTÚ projednat provinění jako přestupek.

Novela má také zabránit diskriminaci aplikací malých a středních podniků ve prospěch aplikací velkých firem poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb. Řeší také neodůvodněné odstranění podniku z elektronického tržiště nebo jeho špatné umístění ve výsledcích vyhledávání a hodnocení a řazení ve výsledcích vyhledávání. Tato provinění mají být nově také zařazena pod desetimilionovou sankci.

(ČTK)