Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Kyperská vláda uvedla, že odebrala „zlaté pasy“ 222 investorům a jejich blízkým

Kypr odebere svůj pas 222 lidem, kteří ho získali v rámci programu pro bohaté investory. Ohlásila to dnes vládní mluvčí. Podle agentury AP jsou ve skupině investoři a jejich blízcí rodinní příslušníci. Program, který fungoval 13 let, čelil silné kritice ze zahraničí. Kypr uznal, že udělování občanství výměnou za investice na ostrově doprovázely chyby, tvrzení o korupci ale odmítá.

pas

Vládní mluvčí uvedla, že o kyperský pas přišlo 63 investorů a 159 jejich rodinných příslušníků. Foto: iStock

Program takzvaných zlatých pasů, které bylo možné získat za investici dvou milionů eur (zhruba 50 milionů korun), trval na Kypru 13 let a skončil v roce 2020. Kyperské občanství tak získalo na 6800 investorů a do kyperské státní kasy přinesl zhruba devět miliard eur (220 miliard korun). Program byl oblíbený mezi investory z Asie a Ruska, protože kyperský pas zajišťuje bezvízové cestování do EU či možnost pracovat a mít trvalý pobyt na území celé evropské sedmadvacítky.

Program čelil mezinárodní kritice, například ze strany unijních orgánů. Kyperská vyšetřovací komise později poukázala na to, že zhruba polovinu občanství úřady udělily v rozporu s ustanovením zákona. Podle komise se tak stalo kvůli chybám, nedbalosti nebo využitím mezer v zákoně. Kyperská vláda ale odmítla tvrzení, že pasy někteří žadatelé získali díky korupci. Od ukončení programu Kypr odebral desítky svých pasů.

(ČTK)