Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kyperská policie vyšetřuje sázkařskou firmu OPAP, kterou spoluvlastní čeští miliardáři

Kyperský generální prokurátor nařídil policejní vyšetřování společnosti OPAP. Řecký sázkový obr totiž odmítl předat k vládnímu auditu své účetnictví, pokud nejprve zástupce státu nepodepíše dohodu o mlčenlivosti. Firmu OPAP spoluvlastní investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a společnost EMMA Capital dalšího českého podnikatele Jiřího Šmejce. Na pondělní zprávu kyperského listu Cyprus Mail dnes upozornil server Euro.cz.

Firmu OPAP spoluvlastní investiční skupina KKCG Karla Komárka a společnost EMMA Capital Jiřího Šmejce. Reprofoto: opap.gr

Úřad prokurátora Costase Cleridese nedoporučil úřadu státního pokladu dohodu o mlčenlivost podepsat. OPAP následně odmítl předložit účetnictví a Clerides pak zahájil policejní vyšetřování.

Koncem loňského roku kyperská vláda přestavila zákon, jehož cílem je revize dohody se sázkařskou firmou. Ta působí na Kypru od roku 1969 v rámci bilaterální dohody s Řeckem. Po její privatizaci firmy v roce 2013 se ale Kypr rozhodl, že je potřeba dohodu s OPAP aktualizovat, zejména pokud jde o podíl vlády na příjmech firmy na Kypru.

Šéf kyperského nejvyššího kontrolního úřadu Odyseas Michaelidis v únoru zveřejnil zprávu a aktuální dohodě mezi OPAP a státem. Podle ní firma ročně platí na daních zhruba deset milionů eur (270 milionů Kč). Michaelidis ale také určil řadu finančních praktik, které snižují podíl vlády na zisku firmy a kvůli kterým vláda dostává zhruba o dva miliony eur měsíčně méně.

Podle nové legislativy, o které se nyní jedná, by měla společnost OPAP státu ročně platit 20 milionů eur nebo 24 procent ze svého hrubého zisku, podle toho, co bude vyšší. Výměnou za to by firmě zůstal monopol na loterijní číselné hry, ale pouze na dobu určitou, po které by byla dohoda znovu revidována.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín