Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Magazín
Kubánská vláda pro platby na ostrově uzná kryptoměny, bude je i regulovat

Pravidla užívání kryptoměn stanoví centrální banka, která též určí způsob udělování licencí poskytovatelům souvisejících služeb. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na oficiální věstník.

Kubánská vláda uzná pro platby na ostrově kryptoměny, které bude i regulovat. Foto: iStock

Popularita kryptoměn na Kubě v řadách technologicky zdatné části populace vzrostla. Přispěla k tomu skutečnost, že užívání dolaru komplikují embarga, která vůči ostrovu zavedla administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a na kterých trvá i současný prezident Joe Biden. Pod jeho vedením Spojené státy sankce vůči Kubě letos ještě rozšířily.

Kryptoměny, jejichž hodnota může výrazně kolísat, bývají zpravidla nezávislé na jakékoli centrální bance. Ke sledování a potvrzování transakcí slouží technologie blockchainu, neboli elektronické databáze.

Věstník uvádí, že centrální banka může povolit používání kryptoměn „z důvodu socioekonomického zájmu“. Stát ovšem zajistí kontrolu transakcí a dohlédne na to, aby nezahrnovaly nezákonné aktivity.

Místní odborník na kryptoměny, programátor Erich García, uvedl, že někteří Kubánci již kryptoměny používají, často prostřednictvím dárkových karet, k on-line nákupům.

Za necelé dva týdny přijme nejznámější kryproměnu bitcoin jako první země za oficiální národní měnu středoamerický Salvador. Prezident Nayib Bukele uvedl, že přijetí bitcoinu může přilákat zahraniční investice, podpoří a zlevní finanční služby a sníží náklady na posílání a přijímání remitencí, tedy peněz, které posílají domů Salvadorci pracující v zahraničí. Jejich výše loni dosáhla téměř šesti miliard dolarů (přes 130 miliard Kč).

(ČTK)