Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Kryptoměny oslabují, investoři se obávají o situaci kryptoměnové burzy FTX

Kryptoměny dnes výrazně oslabují, investory zneklidnily nepotvrzené zprávy o finanční situaci kryptoměnové burzy FTX. Její nativní mince FTT kvůli tomu dopoledne odepisovala bezmála 19 procent hodnoty. Situaci se snažil mírnit zakladatel FTX Sam Bankman-Fried, podle kterého je burza v pořádku. Informace, které se o burze FTX objevily, podle médií označil za nepravdivé fámy.

FTX

Krytoměnová burza FTX se dostala pod silný tlak, když šéf konkurenční burzy Binance v neděli uvedl, že jeho firma prodá své mince FTT. Foto: Twitter

Nejznámější kryproměna bitcoin se krátce před 11:00 SEČ pohybovala kolem 19 758 USD (přes 480 900 Kč), což byl podle údajů specializovaného webu CoinDesk za posledních 24 hodin pokles přibližně o 4,5 procenta. Druhá největší kryptoměna ethereum ve stejnou dobu odepisovala 4,9 procenta na 1490 USD.

Krytoměnová burza FTX se dostala pod silný tlak, když šéf konkurenční burzy Binance v neděli uvedl, že jeho firma prodá své mince FTT. Zdůvodnil to blíže neupřesněným „nedávným odhalením“. Jednodenní odliv z kryptoměnové burzy podle analytické společnosti Nansen přesahuje 630 milionů dolarů (15,3 miliardy Kč).

„S ohledem na propad FTT pod úroveň podpory dochází k masivním výběrům z FTX, a to napříč různými aktivy,“ uvedl Justin d’Anethan ze společnosti Amber Group, která se zabývá digitálními aktivy. „Zdá se, že investoři prodávají aktiva nebo je stahují z kryptoburzy. Pravděpodobně to bude chaotický týden,“ dodal.

Minulý týden server CoinDesk informoval o účetní rozvaze, která unikla z obchodní firmy Alameda Research. Tu založil Bankman-Fried a podnik má úzké vazby na kryptoměnovou burzu FTX. Zpráva podnítila debatu příznivců kryptoměn na sociální síti Twitter.

„Vzhledem k nedávným letošním událostem se objevila otázka solventnosti FTX. Zatím ale nevidíme žádná tvrdá data, která by tento typ názoru potvrzovala,“ konstatoval provozní ředitel Matthew Dibb ze singapurské firmy pro správu kryptoměnových investic Stack Funds.

(ČTK)