Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Kryptoměnová burza FTX pracuje na své záchraně, bitcoin se vrátil nad 17 000 dolarů

Kryptoměnová burza FTX, která se potýká s existenčními problémy, se podle zdrojů agentury Reuters pro svou záchranu snaží získat zhruba 9,4 miliardy dolarů (225 miliard Kč) od investorů i od svých konkurentů. Finanční problémy FTX vedly tento týden k prudkému poklesu na kryptoměnovém trhu. Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu poprvé za dva roky propadla pod 16 000 dolarů, dnes se však vrátila nad 17 000 dolarů (zhruba 400 000 Kč).

Bitcoin

Bitcoin podle údajů specializovaného webu CoinDesk v noci na dnešek sestoupil až na 15 554,48 dolaru. Dnes kolem 21:00 SEČ se ale už prodával za více než 17 400 dolarů. Foto: iStock

Šéf FTX Sam Bankman-Fried dnes podle zdrojů jednal o financování s konkurenční burzou OKX, kryptoměnovou platformou Tether a Justinem Sunem, zakladatelem kryptoměnové sítě Tron. Prostředky se podle médií snaží získat rovněž od dalších investorů.

Zatím však není jasné, zda se finance potřebné pro záchranu FTX podaří zajistit. Technologický ředitel platformy Tether Paolo Ardoino už například uvedl, že jeho podnik nemá v plánu do FTX investovat.

FTX dnes oznámila, že se sítí Tron uzavřela dohodu, která umožní klientům převést některé kryptoměny z FTX do externích peněženek.

V úterý se FTX předběžně dohodla, že její mimoamerické aktivity převezme konkurent Binance. Ten však ve středu oznámil, že se rozhodl převzetí neuskutečnit. Rozhodnutí je podle něj důsledkem hloubkové kontroly v FTX i zpráv o tom, že burza špatně nakládala s prostředky klientů a čelí vyšetřování ze strany amerických regulátorů.

Středeční rozhodnutí Binance prohloubilo pokles na kryptoměnovém trhu. Bitcoin podle údajů specializovaného webu CoinDesk v noci na dnešek sestoupil až na 15 554,48 dolaru. Dnes kolem 21:00 SEČ se ale už prodával za více než 17 400 dolarů. Za posledních 24 hodin tak vykazoval nárůst asi o čtyři procenta.

(ČTK)