Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kryptoměnová burza Bittrex po obvinění v USA vyhlásila bankrot

Kryptoměnová burza Bittrex v pondělí ve Spojených státech vyhlásila bankrot a požádala soud o ochranu před věřiteli. K tomuto kroku přistoupila tři týdny poté, co ji americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila, že provozuje neregistrovanou burzu cenných papírů. Firma dodala, že její bankrot nebude mít dopad na společnost Bittrex Global, která obsluhuje zákazníky mimo Spojené státy, uvedla agentura Reuters.

Bittrex
Kryptoměnová burza Bittrex v pondělí ve Spojených státech vyhlásila bankrot a požádala soud o ochranu před věřiteli. Foto: global.bittrex.com

Společnost upřesnila, že ukončila aktivity ve Spojených státech k 30. dubnu. Sídlo mimo USA má v Lichtenštejnsku. Podle žádosti o soudní ochranu se aktiva i závazky společnosti pohybují v rozmezí 500 milionů až jedna miliarda USD (10,6 miliardy až 21,3 miliardy Kč).

Firma uvedla, že stále drží kryptoaktiva amerických zákazníků, kteří si nevybrali své finanční prostředky do 30. dubna. Tato aktiva jsou podle vyjádření firmy v bezpečí a Bittrex má v úmyslu požádat konkurzní soud o znovuotevření zákaznických účtů, aby mohla být tato aktiva vrácena zákazníkům.

V minulém roce vyhlásilo bankrot několik společností z kryptoměnového sektoru. Hlavní příčinou byl pokles cen aktiv, obnovení kontrol ze strany regulačních orgánů a v případě kdysi význačné burzy FTX také obvinění z trestného činu.

SEC podala na Bittrex 17. dubna žalobu, ve které uvádí, že bývalý generální ředitel William Shihara povzbuzoval vydavatele kryptoaktiv, kteří chtějí dát k dispozici na platformě firmy své tokeny, aby smazali veřejná prohlášení, jež by mohla způsobit, že regulační orgány začnou vyšetřovat nabídky těchto tokenů jako nabídku cenných papírů. Bittrex obvinění SEC odmítá a tvrdí, že kryptoaktiva na jeho platformě nejsou cenné papíry ani investiční kontrakty.

Žaloba SEC stále nebyla ukončena. Bittrex ale už dříve souhlasil se zaplacením pokut 29 milionů USD americkému ministerstvu financí za „zřejmé porušení“ sankcí vůči některým zemím a za porušení zákona proti praní špinavých peněz.

Úřad ministerstva financí pro kontrolu zahraničních aktiv je podle žádosti o ochranu před věřiteli největším nezajištěným věřitelem firmy. Bittrex mu dluží více než 24 milionů USD. Dalšími věřiteli jsou převážně zákazníci burzy. Bittrex uvedl 16 zákazníků s více než jedním milionem USD na svém účtu, jména však neupřesnil.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín