Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kryptoměna inspirovaná seriálem Hra na oliheň přišla o téměř veškerou hodnotu

Kryptoměna squid inspirovaná úspěšným jihokorejským seriálem Hra na oliheň (Squid Game) přišla téměř o veškerou hodnotu. Hodnota mince si od svého uvedení minulý týden připsala přes 300 000 procent na více než 2856 dolarů. Nyní se ale její hodnota blíží nule a vypadá to, že její tvůrci s penězi investorů zmizeli, napsal server Sky News.

Podle technologického webu Gizmodo si vývojáři squidu přišli odhadem na 3,38 milionu dolarů (74,7 milionu Kč). Foto: iStock

Squid se prezentoval jako kryptoměna, které si lidé kupují, aby mohli hrát on-line hry. Hraním si mohou vydělat další mince. Ty lze v reálném světě převádět na peníze nebo na jiné kryptoměny.

Seriál Hra na oliheň, v němž skupina lidí s finančními problémy hraje o přežití dětské hry, se stal světovým hitem. On-line hra inspirovaná seriálem měla odstartovat v listopadu.

Podle technologického webu Gizmodo si vývojáři squidu přišli odhadem na 3,38 milionu dolarů (74,7 milionu Kč).

Odborníci na kryptoměny upozorňovali na několik varovných signálů, že se pravděpodobně jedná o podvod. Nejvýmluvnější podle nich bylo, že lidé mince squidu nemohli znovu prodat. Kritici také poukazovali na to, že webové stránky propagující squid a chystanou hru obsahovaly mnoho pravopisných a gramatických chyb. Web ale zmizel a spolu s ním též účty na sociálních sítích, které squidu dělaly reklamu.

Kryptoměnu bylo možné koupit na decentralizovaných kryptoburzách, například na PancakeSwap či DODO, které umožňují kupujícím spojit se přímo s prodejci, bez nějakého centrálního orgánu.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín