Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu, falešnou nabídku eSIM

Před novým typem podvodu varují kriminalisté z plzeňského krajského ředitelství policie, kteří se specializují na kybernetickou kriminalitu. Obrátil se na ně podvedený muž, kterého kontaktoval podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizace mu nabízel přechod z klasické telefonní SIM karty na eSIM.

eSIM
Podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do internetového bankovnictví. Foto: iStock

Do textové zprávy potom muži přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do jeho internetového bankovnictví a připravit ho o 850 000 korun, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová

„V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti,“ uvedla mluvčí. Upozornila na to, že kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení. Lidé by podle ní nikdy neměli sdělovat kódy, které jim přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. „Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát,“ uvedla Brožová.

Kriminalisté v kraji zaznamenávají v posledních letech nárůst počtu případů počítačové kriminality. Loni vyšetřovali 886 takových činů, což bylo devět procent celkové kriminality v kraji. V roce 2021 představovala IT kriminalita šest procent celkové roční kriminality. Celkem 551 případů kyberkriminality se loni týkalo počítačových podvodů, uvedla v lednu krajská policie při zhodnocení kriminality za rok 2022.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín