Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Krádež vzácné státovky z muzea je promlčená

Krádež vzácné československé bankovky, takzvané státovky, která byla před deseti lety odcizena z Vlastivědného muzea v Olomouci, je podle policie již promlčená. Kriminalisté v této souvislosti vedli trestní řízení, které však ukončili právě kvůli uplynutí promlčecí doby. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Tato pětitisícikoruna byla tištěna ve Vídni a autory výtvarného pojetí byli vídeňští umělci. Reprofoto: sberatel.com

V případu však policisté obvinili jednoho člověka kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. Bankovka se totiž objevila letos v aukci na internetovém portálu. Státovka je již nyní zpátky v sejfu muzea.

Případem se policisté zabývali od března, kdy se vzácná bankovka na portálu objevila. Podnět dostala policie od muzea, kriminalisté bankovku vzápětí zadrželi. „V této souvislosti byla vedena dvě trestní řízení. V případě jednoho z nich bylo trestní řízení ukončeno z důvodu promlčecí doby. V případě druhého z nich bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby, a to pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekla Urbánková. Bližší informace nechce policie s ohledem na vyšetřování zveřejnit.

Zloděj měl sbírku na starosti

Ředitel muzea Břetislav Holásek řekl, že bankovka byla odcizena před lety tehdejším pracovníkem muzea, a to velmi sofistikovaným způsobem: „Měl sbírku na starosti. Provedl to velmi sofistikovaně tak, aby to vypadalo, že se nic neztratilo. Musel předpokládat, že se na to přijde až během několika dalších let. Protože státovka nebyla zapsaná ani v inventurách, přišlo se na to opravdu až v této době při kontrolách a inventurách.“ Svou roli hrála i výměna zaměstnanců daného úseku. Z muzea poté podle ředitele dotyčný zaměstnanec krátce nato odešel.

Státovka se tak objevila na veřejnosti až po promlčecí době trestného činu, a to na aukčním portálu, kde ji další člověk nabídl v aukci. „Přišlo se na to ve chvíli, kdy se tam bankovka objevila. Existovala totiž fotografie státovky, což zřejmě ten pracovník nevěděl. Ukazuje to, jak je důležité, aby se všechny sbírky velkých muzeí zdigitalizovaly. Přišlo by se na to podstatně dříve,“ dodal Holásek.

Skoro za dva miliony

Vyvolávací cena bankovky začínala podle policie na portálu na 220 000 korunách, dražba končila na částce kolem 1,8 milionu korun. Znalci její hodnotu ocenili podle Holáska na minimálně dva miliony. Pravost vzácné pětitisícikoruny z roku 1919 potvrdili znalci z České národní banky.

Takzvaná státovka byla v oběhu pouze 20 měsíců, od 7. srpna 1919 do 15. dubna 1921. Odborníci evidují ve veřejných a soukromých sbírkách asi 36 pravých kusů této státovky. Nominálně nejvyšší bankovky byly vyráběny v zahraničí, tato pětitisícikoruna byla tištěna ve Vídni a autory výtvarného pojetí byli vídeňští umělci.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín