Zlato (oz) / USD
2 335,89
0,78 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kolkové známky sloužily několika generacím k úhradě správních poplatků

Kolkové známky, nebo prostě kolky, sloužily několika generacím k úhradě správních poplatků či soudních poplatků případně i některých daní. Zavedeny byly v někdejší habsburské monarchii 28. března 1854 a používaly se i v nástupnických státech. V Rakousku se používaly do roku 2002, na Slovensku do roku 2014 a v ČR byly zrušeny k 1. lednu 2024, používat je ale lze až do konce roku.

kolky
Kolkové známky, nebo prostě kolky, sloužily několika generacím k úhradě správních poplatků či soudních poplatků případně i některých daní. Foto: iStock

Kolek je cenina, která se používá jako poštovní známka – uživatel ji zakoupí předem a v příslušné hodnotě vylepí na patřičný doklad, správce poplatku pak potvrdí jeho zaplacení razítkem přes kolek. České kolkové známky jsou dvoudílné s lepivou vrstvou na zadní straně, oba díly dělí perforace. Na horním dílu je vyobrazený velký státní znak, číslo označující hodnotu v korunách a nápisy Česká republika a Kolková známka. Na dolním dílu je vyznačena hodnota a nápis Kolková známka. Jsou opatřeny několika ochrannými prvky.

Existuje i řada speciálních kolků. Kolkem jsou například opatřeny výrobky podléhající spotřební dani, tedy tabákové výrobky a lihoviny, což by mělo bránit neplacení daně, pašování či padělání. Kolky jsou třeba také známy z doby rozpadu československé federace, kdy okolkované československé bankovky sloužily dočasně jako samostatná česká a slovenská měna.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín