Zlato (oz) / USD
2 439,63
1,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Klíčová témata pěti let Evropského parlamentu: Emisní norma Euro 7

Novou emisní normu Euro 7 schválili europoslanci v březnu 2024. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už podle ní nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec pro zavedení normy; mimo jiné i české automobilky tedy budou mít více času připravit se na nová pravidla. Nařízení nově zavádí opatření zaměřená na snížení emisí z pneumatik a brzd a na zvýšení životnosti baterií.

emise, automobil
Novou emisní normu Euro 7 schválili europoslanci v březnu 2024. Foto: iStock

Platnost emisního nařízení Euro 7 měla podle původního návrhu Evropské komise přijít u osobních automobilů už v polovině roku 2025, pro nákladní vozidla o dva roky později. To řada unijních zemí považovala za nereálné. Automobilky si rovněž stěžovaly, že nebudou mít na přípravu změn dostatek času. Kompromis proto původní harmonogram prodloužil. Nyní počítá se zavedením opatření 2,5 roku od vstupu normy v platnost u nových modelů osobních vozidel a 3,5 roku u stávajících modelů. U nákladních aut to má být čtyři roky, respektive pět let. Tyto lhůty umožní automobilkám připravit se na nové požadavky.

„Pokud jde o spalovací motory, tam se v rovině emisí v zásadě nic měnit nebude oproti Euru 6. S jednou malinkou výjimkou, a to je filtr pevných částic, ale ten stojí deset eur, tedy 250 korun, což není drama,“ uvedl k osobním a užitkovým vozům český europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který byl v EP zpravodajem normy. Emisní limity pro nákladní automobily jsou sice mírně přísnější (zejména pokud jde o dusíkaté emise), nicméně pro výrobce stále technologicky dosažitelné. Euro 7 nahradí nařízení Euro 6 (pro osobní automobily, dodávky a lehká vozidla) a Euro VI (pro nákladní automobily a těžká nákladní vozidla), a to jediným právním aktem, který se vztahuje na oba druhy vozidel.

Hlasování českých europoslanců

Poslanec Strana Frakce Hlasování
Luděk Niedermayer TOP 09 EPP Pro
Jiří Pospíšil TOP 09 EPP Pro
Stanislav Polčák STAN EPP Pro
Tomáš Zdechovský KDU-ČSL EPP Pro
Michaela Šojdrová KDU-ČSL EPP Pro
Alexandr Vondra ODS ECR Pro
Veronika Vrecionová ODS ECR Pro
Evžen Tošenovský ODS ECR Pro
Jan Zahradil ODS ECR Pro
Ondřej Knotek ANO Renew Proti
Martin Hlaváček ANO Renew Proti
Ondřej Kovařík ANO Renew Proti
Dita Charanzová za ANO Renew Pro
Martina Dlabajová za ANO Renew Nebyla
Marcel Kolaja Piráti Zelení Zdržel se
Mikuláš Peksa Piráti Zelení Zdržel se
Markéta Gregorová Piráti Zelení Zdržela se
Radka Maxová za ANO S&D Pro
Kateřina Konečná KSČM Levice Proti
Hynek Blaško za SPD nezař. Pro
Ivan David SPD ID Nebyl

(ČTK)

Další z kategorie Magazín