Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kanadské město chce změnit jméno, nynější prý odrazuje investory

Kanadské město Asbestos chce v příštím roce změnit své jméno. To nynější totiž podle místní radnice odrazuje investory a brzdí ekonomický rozvoj. Město, které leží v provincii Quebec, asi 130 kilometrů východně od Montrealu, za svůj název vděčí azbestu, který se kdysi využíval jako ohnivzdorný materiál. Později se ale zjistilo, že je karcinogenní.

Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se těžila jedna z forem azbestu. Foto: Google

Zhruba sedmitisícový Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se v jeho okolí těžil chryzotil, jedna z forem azbestu. V roce 2011 se ale poslední důl uzavřel.

Po debatě, která se v Asbestosu vedla téměř rok, se místní rozhodli, že příští rok název města změní. Podle radnice totiž název města fungoval jako brzda úsilí o rozvoj hospodářských vztahů v cizině.

Nové jméno město vybere radnice po debatě s místní obyvateli. Zohlednit hodlá historii oblasti, ve které se město rozkládá.

Azbest, který má vynikající izolační vlastnosti a je ohnivzdorný, byl často používán na stavbách, dokud se nezjistilo, že je rakovinotvorný. V řadě zemí světa je jeho užívání zakázáno. Kanada jeho výrobu, využívání, vývoz a dovoz zakázala teprve loni.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín