Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Italská UniCredit zruší do tří let 8000 pracovních míst

Největší italská banka UniCredit zruší v příštích třech letech 8000 ze současných 85.000 pracovních míst v Itálii, Rakousku a Německu a chystá se uzavřít 500 poboček. Společnost, která působí také v České republice, chce zvýšit zisk i dividendu a zpětně odkoupit své akcie, uvedly dnes světové agentury. Banka své plány, díky nimž hodlá ušetřit miliardu eur (25,6 miliardy Kč), představila v Miláně.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Foto: iStock

O práci přijde podle agentury APA 12 procent personálu v dotčených zemích. Zavřeno v nich bude 17 procent poboček. Podle odborů připadne většina rušených pozic – 5500 až 6000 – na mateřskou zemi UniCredit, tedy na Itálii.

Svůj letošní čistý zisk UniCredit odhaduje na 4,7 miliardy eur (120 miliard Kč). Očekává, že čistý zisk v roce 2023 dále vzroste, ale jen mírně na pět miliard eur (128 miliard Kč). Dividendu nicméně hodlá každoročně zvyšovat o 12 procent. Akcionářům pak plánuje vrátit na osm miliard eur prostřednictvím zpětného odkupu akcií.

UniCredit čelí podobně jako ostatní retailové banky v eurozóně prostředí negativních úrokových sazeb. Šéf koncernu Jean-Pierre Mustier rušil od poloviny roku 2016, kdy se ujal funkce, pracovní místa ve velkém. Snažil se také zvyšovat kapitál vydáváním nových akcií a odprodával divize.

Akcie UniCredit zareagovaly na zveřejněný plán pozitivně. Na milánské burze si dopoledne připisovaly 1,5 procenta.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na českém trhu začala působit v listopadu 2007, vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky.

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia má v Česku a na Slovensku více než 750.000 klientů. Za letošní tři čtvrtletí banka vykázala čistý zisk 284 milionů eur (7,25 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o šest procent. Zisk za třetí čtvrtletí ale meziročně o 4,6 procenta klesl a dosáhl 94 milionů eur (2,4 miliardy Kč).

(ČTK)

Další z kategorie Magazín