Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Invezz: Česká republika je druhým nejlepším obchodníkem s bitcoiny

Česká republika je po Francii druhým nejlepším obchodníkem s bitcoiny, vyplývá ze studie investiční společnosti Invezz. V dílčím hodnocení srovnávajícím výnosy z obchodů s bitcoiny na jednoho obyvatele je Česko první s částkou 61 USD (téměř 1400 Kč). Studie srovnává výnosy na obyvatele, výnosy na investora a procento občanů, kteří v zemi do kryptoměn investují.

bitcoin

Podle celkově realizovaných výnosů z obchodů s bitcoiny jsou na prvním místě Spojené státy, kde celkové výnosy dosáhly 4,1 miliardy USD. Foto: iStock

Invezz použil údaje od společností Chainalysis, Worldometers & Triple A. Každá země dostala body za své umístění v každém ze tří ukazatelů a konečné pořadí bylo určeno z průměru těchto tří ukazatelů. Studie zahrnuje 23 zemí, chybí v ní ale Čína a Tchaj-wan vzhledem k tomu, že se nedá určit, jak spolehlivé jsou údaje z těchto zemí.

Podle celkově realizovaných výnosů z obchodů s bitcoiny jsou na prvním místě Spojené státy, kde celkové výnosy dosáhly 4,1 miliardy USD. Tento údaj ale je vysoký díky velkému počtu obyvatel v USA. V žebříčku sestaveném firmou Invezz skončily Spojené státy až na desátém místě.

Na celkově prvním místě skončila Francie, která se umístila nad průměrem ve všech třech ukazatelích. Z kontinentů je pak jasně dominantní Evropa. Evropské země obsadily šest z prvních sedmi míst. Jedinou výjimkou mezi nimi je Kanada na čtvrtém místě. Průměrný výnos na obchodníka v Evropě činí 453 dolarů, zatímco v Severní Americe jen 240 dolarů. To znamená, že Evropané mají o 89 procent vyšší výnosy než jejich protějšky v USA a Kanadě.

Evropské země také dominují v dílčím ukazateli výnosů na obyvatele, kde jim patří šest nejvyšších příček. Další země však za Českem ve výnosech výrazně zaostávají. V Belgii, které patří druhá příčka, činí 17 USD.

Největší procento kryptoinvestorů má Ukrajina, a to 12,7 procenta. Výnos je tam ale jen 72 dolarů na investora. Největší výnosy si připisují obchodníci ve Švýcarsku, a to 1268 USD. Druhá je Česká republika s částkou 1259 USD na investora. Do kryptoaktiv v obou zemích ale investuje velmi malé procento obyvatel. Ve Švýcarsku je to 1,8 procenta a v České republice 2,2 procenta obyvatel, obě tyto země jsou na dolním konci žebříčku.

Obchodování s kryptoměnami v jednotlivých zemích:

Celkové pořadí Země Pořadí podle podílu investorů do kryptoměn v dané zemi Pořadí podle výnosu na obyvatele Pořadí podle výnosu na investora
1. Francie 12. 3. 8.
2. Česká republika 21. 1. 2.
3. Belgie 20. 2. 4.
4. Kanada 13. 7. 7.
5. Nizozemsko 14. 10. 3.
6. Švýcarsko 23. 5. 1.
7. Německo 17. 4. 9.
8. Austrálie 11. 8. 11.
9. Británie 8. 13. 10.
10. Spojené státy 3. 17. 16.

Zdroj: Invezz

(ČTK)