Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu stoupla o 0,87 bodu

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu vzrostla. Podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů se meziměsíčně zvýšila o 0,87 procentního bodu na 9,46 procenta. Potvrzuje se tak trend, který byl charakteristický i v předchozích měsících. Podle předběžných odhadů by se mohl tento ukazatel ve zbytku roku ještě zvyšovat.

mince

Spotřebitelské úvěry mírně zdražují již od počátku roku. Letos v lednu hodnota Broker Consulting Indexu činila ještě 6,10 procenta. Aktuální hodnota se kvůli tomu dostala na úroveň ze začátku roku 2017. Foto: iStock

„S tím, jak se blíží vánoční svátky, řeší některé domácnosti poskytnutí úvěrů buď na koupi dárků pro své nejbližší, nebo i jiných výdajů, které se k této době vztahují. Jsou i takoví, kteří si zvykli platit zimní dovolenou na dluh. Sklon k půjčkám se může navíc do konce roku ještě prohloubit. To by pak znamenalo, že by mohly být úvěry ještě dražší, než tomu bylo v říjnu,“ uvedla analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.

K nejčastějším typům úvěru patří neúčelový, jehož čerpání není ničím podmíněno. Peníze dostává žadatel buď hotově, nebo na běžný účet. Mezi úvěry, které žadatelé v té souvislosti rovněž využívají, jsou i ty účelové. Jde mnohdy o půjčky na telefony, spotřebiče či dovolenou. Nechybí ale ani třeba úvěry na auta. Peníze z úvěru jsou v takových případech čerpány přímo na účet prodávajícího.

Lidé jsou podle ankety ČTK mezi poskytovateli úvěrů letos při půjčování peněz před Vánocemi opatrnější než v minulých letech. „Zájemci o nové půjčky se chovají zodpovědně a k půjče přistupují až v náročné životní situaci, kterou potřebují překlenout. Ubývají půjčky na zbytné věci, jako je například elektronika či zbytné domácí spotřebiče jako domácí pekárny a roboty, což byl v minulých letech předvánoční hit. Častěji vidíme půjčky na domácnost či rekonstrukci, ve které může být i výměna kotle či další úsporná opatření, a opravy auta,“ uvedla mluvčí Provident Financial Kateřina Jarošová.

Podle výsledků listopadového průzkumu pro službu Zonky, která je postavená na principu takzvaného P2P půjčování (to znamená, že on-line propojuje lidi, kteří chtějí půjčku, s lidmi, kteří chtějí do těchto půjček investovat a tím zhodnotit své peníze), zvažuje půjčku na vánoční dárky pět procent Čechů, což je podobný podíl jako loni.

(ČTK)