Zlato (oz) / USD
2 353,01
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Podílové fondy v dubnu ztrácely, ale od začátku roku vesměs vydělávají

Akciové fondy do konce dubna vynesly 6,5 procenta, dluhopisové fondy 0,3 procenta a smíšené fondy 2,7 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.

investice
Podílové fondy v dubnu spíše ztrácely, ale za čtyři letošní měsíce vesměs dále vydělávají. Foto: iStock

Partners index akciových fondů klesl v dubnu o 2,6 procenta. Dluhopisové fondy rovněž klesaly, Partners index dluhopisových fondů byl minus 0,7 procenta. Smíšené fondy se snížily o 1,6 procenta. Ceny akcií v dubnu podobně jako dluhopisy ztratily mírně na hodnotě. MSCI index světových akcií v dubnu oslabil o 3,9 procenta.

„Ceny akcií i dluhopisů zažily v dubnu určitou korekci po optimistickém prvním čtvrtletí. Hlavním důvodem pesimismu mezi investory byla rostoucí inflace v USA, která pohřbila naději na brzké uvolnění přísné měnové politiky. V ČR naopak investoři čekali na další snížení základní sazby, ale ani to nezabránilo nárůstu dlouhodobých výnosů, respektive poklesu cen dluhopisů,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, se podle Mašáta v průměru dokázala udržet na hodnotách z minulého měsíce. V této skupině se nachází speciální fondy, které mají odlišné strategie i výsledky. „Ne všechny akciové trhy klesaly. Například index akciových trhů středoevropských zemí, včetně české burzy, vykázal kladné zhodnocení kolem tří procent,“ řekl Mašát.

Navzdory očekávanému květnovému snížení základní sazby se dlouhodobé výnosy v souladu se zahraničím vydaly nahoru a ceny dluhopisů klesaly. To negativně dopadlo na konzervativní dluhopisové fondy, dodal Mašát.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl v roce 2023 o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy korun. Předloni stoupla o 44 miliard na 751,5 miliardy Kč.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín