Zlato (oz) / USD
2 345,04
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index ČSOB: Nálada firem se od podzimu zlepšila, stoupla investiční aktivita

Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je nejvyšší za pět let. Přibylo podniků a živnostníků, kteří chtějí pořizovat nové technologie a investovat do úsporných opatření, digitalizace a inovací pro zákazníky, vyplývá z Indexu očekávání firem ČSOB. Základem projektu je průzkum agentury Datank, kterého se zúčastnilo přes 400 respondentů z různých oborů.

palec
Nálada malých a středních firem a podnikatelů se podle průzkumu ČSOB mění k lepšímu. Foto: iStock

Index očekávání firem stoupl v porovnání s podzimem o šest bodů na výsledných minus 0,6 bodu. Nejvíce ke zlepšení přispěl subindex investic, který narostl o 18 bodů na 3,2 bodu. Výše byl naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2019. Investice chce navýšit 42 procent firem a podnikatelů a udržet jejich objem 14 procent dotazovaných. Růst optimismu byl patrný i u rozšiřování podnikání. Naopak složka sledující úroveň poptávky po zboží a službách si v porovnání s podzimem pohoršila.

Inovace podle průzkumu aktivně vyhledává nebo často zavádí polovina firem. Dalších 29 procent z nich zavádí inovace v případě, že je k tomu donutí okolnosti. „Vedle boje o kvalitní zaměstnance vidí firmy největší příležitosti pro svůj byznys v nových technologiích, úsporách, rozšiřování podnikatelského záběru a digitalizaci. Na významu získává i udržitelnost, protože jejím synonymem je budoucí vyšší efektivita,“ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Průzkum ukázal, že jen dva vnější vlivy firmám v podnikání nyní pomáhají, a to vývoj nových technologií a rozvoj umělé inteligence. Podniky naopak nelibě vnímají vstupní náklady, pracovní trh, legislativní změny, válečné konflikty nebo oslabení koruny k euru.

„Celkem 22 procent firem se cítí být velmi ohroženo aktuálními cenami energií a surovin, 21 procent silně pociťuje nedostatek kvalitních zaměstnanců a 17 procent je ohroženo vývojem ekonomické situace v zemi. Vypovídající je spokojenost firem se stavem ekonomiky, která je sice nejvyšší od roku 2019, ale vyjadřuje ji jen 42 procent respondentů,“ dodal Prokop.

Index očekávání firem je projekt ČSOB, s jehož pomocí lze sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů v oblastech poptávky, investic a rozsahu podnikání v ČR. Index očekávání firem může nabývat hodnot od plus 100 až po minus 100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín