Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Magazín
Hodnota majetku amerických domácnostní ve 2. čtvrtletí stoupla na nový rekord

Hodnota majetku amerických domácnostní ve druhém čtvrtletí stoupla na rekordních 141,7 bilionu USD (3,1 biliardy Kč) ze 135,8 bilionu v prvním čtvrtletí. Přispělo k tomu posílení akciových trhů a pandemií vyvolaný růst cen nemovitostí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila centrální banka USA (Fed).

Mezi pomoc poskytnutou domácnostem patřilo zvýšení dávek v nezaměstnanosti či odpuštění splátek hypoték. Velká část této podpory však již skončila nebo v nadcházejících měsících skončí. Foto: iStock

Růst akciových trhů zvýšil celkový majetek domácností o 3,5 bilionu USD. Hodnota realit se pak zvýšila o 1,2 bilionu USD. Částka uložená na spořících účtech domácností se ale snížila na 10,6 bilionu z 10,8 bilionu v prvních třech měsících. Zůstatky na běžných účtech pak stouply o 300 miliard na 3,6 bilionu USD.

Hodnota majetku domácností kvůli pandemii v prvním čtvrtletí loňského roku klesla na 110,6 miliardy USD. Od té doby však stoupla o 28 procent, což představuje dosud nevídaný růst. Pomohly k tomu bezprecedentní měnové a fiskální kroky na pomoc ekonomice a domácnostem. Loni ve druhém čtvrtletí hodnota majetku amerických domácností činila 118,5 bilionu USD.

Mezi pomoc poskytnutou domácnostem patřilo zvýšení dávek v nezaměstnanosti či odpuštění splátek hypoték. Velká část této podpory však již skončila nebo v nadcházejících měsících skončí. Obnovení růstu počtu nakažených covidem-19 pak poškozuje některá zranitelná odvětví a zpomaluje růst zaměstnanosti, upozornila agentura Reuters.

Zpráva ukázala, že dluh domácností rostl ve druhém čtvrtletí ročním tempem 7,9 procenta. Zrychlil tak z 6,7 procenta v prvním čtvrtletí. Tempo růstu zadlužení nefinančních firem naopak zpomalilo na 1,4 procenta z 4,3 procenta v prvním čtvrtletí.

(ČTK)