Zlato (oz) / USD
1 929,68
0,58 %
Jistota ve vlastních rukou
0

GfK: Nálada německých spotřebitelů se zhoršuje kvůli koronaviru a inflaci

Nálada německých spotřebitelů se zhoršuje kvůli zrychlující se inflaci a rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z průzkumu mezi zhruba dvěma tisícovkami německých spotřebitelů, jehož výsledky dnes zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK.

Na postoj spotřebitelů k vyhlídkám ekonomiky i na jejich ochotu nakupovat má podle Bürkla negativní vliv rovněž zrychlující se šíření koronaviru a zpomalující tempo očkování proti covidu-19. Foto: iStock

Index spotřebitelské nálady pro září se snížil na minus 1,2 bodu z revidovaných minus 0,4 bodu v předchozím měsíci. Pokles indexu byl výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho zářijovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na minus 0,7 bodu.

„Ceny od poloviny letošního roku rychle rostou. To má negativní dopad na spotřebitelskou náladu,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. V červenci meziroční růst spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zrychlil na 3,1 procenta z červnových 2,1 procenta. Inflace se tak vyšplhala na třináctileté maximum.

Na postoj spotřebitelů k vyhlídkám ekonomiky i na jejich ochotu nakupovat má podle Bürkla negativní vliv rovněž zrychlující se šíření koronaviru a zpomalující tempo očkování proti covidu-19, napsala agentura Reuters.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německý statistický úřad tento týden oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta po dvouprocentním poklesu v prvním kvartálu.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín