Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

FSB: Systémově nejdůležitější bankou světa je JP Morgan Chase

Banka JP Morgan Chase se opět stala systémově nejdůležitější bankou světa. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil Výbor pro finanční stabilitu (FSB). Žebříček zahrnuje celkem 30 bank světa.

Seznam má pět kategorií. V nejvyšší kategorii není žádná banka, a JP Morgan je jako jediná v druhé nejvyšší, čtvrté kategorii. Foto: iStock

Seznam vznikl v reakci na finanční krizi, která vypukla před více než deseti lety a při které museli banky zachraňovat daňoví poplatníci. Zařazení do žebříčku pro banky znamená, že musejí držet dodatečný kapitál a podrobit se intenzivnějšímu dohledu, aby se neopakovala bankovní krize.

Banky jsou zařazeny do několika kategorií, podle velikosti, mezinárodního dosahu a složitosti. Tyto kategorie stanovují, jak velké musejí mít dodatečné kapitálové rezervy, aby v případě další krize dokázaly absorbovat i velmi vysoké ztráty. Obvykle však tyto banky mají kapitálové rezervy, které jsou již nyní nad požadavky FSB.

Seznam má pět kategorií. V nejvyšší kategorii není žádná banka, a JP Morgan je jako jediná v druhé nejvyšší, čtvrté kategorii, což znamená, že musí držet dodatečný kapitál v poměru k aktivům ve výši 2,5 procenta navíc ke stanovené minimální úrovni.

Loni JP Morgan spadla do třetí kategorie, kde byla spolu s HSBC a Citigroup. Ty ve třetí kategorii zůstaly a nově se k nim připojila BNP Paribas, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín