Zlato (oz) / USD
2 380,41
1,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Forbes: Nejvlivnější ženou ČR zůstává Kellnerová, následuje Bradáčová a Jourová

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes, stejně jako loni, podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhé příčce se umístila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, na třetím místě mezi vlivnými ženami figuruje místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, jež letos v Bruselu končí. Zástupci časopisu Forbes to dnes ČTK sdělili v tiskové zprávě. Bradáčová se loni umístila na čtvrtém místě a Jourová byla druhá.

Renáta Kellnerová
Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes, stejně jako loni, podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Reprofoto: www.kellnerfoundation.cz

Žebříček nejvlivnějších žen v ČR sestavil časopis Forbes potřinácté. Letos v něm figuruje rekordních 200 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor, z toho 25 jmen je nových.

Kellnerová, která po tragickém úmrtí svého muže v roce 2021 začala spravovat majetek PPF, se na první pozici umístila podruhé. „Dozoruje velkou strategickou otočku, při níž nejmocnější česká finanční skupina mizí z Východu, kde historicky vyrostla, a hledá nové pozice na Západě pro další roky,“ uvedl Forbes. Připomíná, že loni rodina založila společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva.

Na čtvrté pozici figuruje bývalá majitelka Zásilkovny Simona Kijonková. „Po prodeji Zásilkovny za jednotky miliard korun se energická žena s vervou sobě vlastní pouští do světa investic, budování nového projektu a také do dobročinnosti skrze nadaci nesoucí její jméno,“ komentoval umístění Kijonkové Forbes.

Pátou nejvlivnější ženou je podle Forbesu finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková. Za ní pak následují členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se na sedmé místo propadla z loňské třetí pozice. Desítku pak uzavírají finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer, spolumajitelka společnosti DEK Petra Kutnarová a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Nejprogresivněji co do zastoupení žen v nejvyšších pozicích roste podle Forbesu byznysový sektor. „V poslední době významně přibývá vlivných žen na nejrůznějších úrovních českého byznysu, v představenstvech, ale i mezi investorkami a founderkami, za letošní rok přibylo v žebříčku přes dvacet nových jmen vlivných českých podnikatelek a topmanažerek,“ podotkl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Mezi nejvýše postavenými nováčky je v první padesátce nejvlivnějších žen například dvaatřicetiletá Denisa Materová, spolumajitelka průmyslového kolosu Promet Group s dvacetimiliardovými tržbami, nebo čtyřicetiletá Barbora Štěpánková, spolumajitelka SUAS Group.

Časopis sledoval téměř 600 žen z nejrůznějších oborů, hodnotil je v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděloval body.

Nejvlivnější ženy Česka podle časopisu Forbes:

Pořadí Jméno Funkce
1. Renáta Kellnerová spolumajitelka PPF, zakladatelka The Kellner Family Foundation
2. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
3. Věra Jourová místopředsedkyně Evropské komise
4. Simona Kijonková spolumajitelka společnosti JSK Investments
5. Kateřina Jirásková finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
6. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa, členka představenstva ČEZ
7. Markéta Pekarová Adamová předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
8. Katarína Kohlmayer finanční ředitelka a členka představenstva KKCG
9. Petra Kutnarová spolumajitelka společnosti DEK
10. Jana Černochová ministryně obrany

Zdroj: Forbes

(ČTK)

Další z kategorie Magazín